Kredyt na remont mieszkania – hipoteczny czy gotówkowy?

Aby sfinalizować remont mieszkania możliwe jest zarówno zaciągnięcie zarówno kredytu gotówkowego jak i hipotecznego. Warto sprawdzić, który rodzaj będzie dla nas najkorzystniejszy.kredyt hipoteczny czy pożyczka gotówkowa na remont mieszkania?

Jeśli mówimy o krótkoterminowej pożyczce gotówkowej należy zaznaczyć, że jej koszt nie należy do najmniejszych. Chcąc ponieść jak najmniejsze opłaty związane z oprocentowaniem możemy skorzystać z kredytu hipotecznego, jednak w tym przypadku musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z ustalaniem zabezpieczenia.

Kredyt hipoteczny czy pożyczka gotówkowa?

Na wysokość poniesionych kosztów związanych z zaciągnięciem pożyczki wpływa przede wszystkim kwota jaką chcemy pożyczyć, okres kredytowania oraz cel kredytu. Różnica w oprocentowaniu również jest ważna, ponieważ przy kredytach długoterminowych jesteśmy w stanie więcej zaoszczędzić.

Zaciągamy kredyt gotówkowy z oprocentowaniem 15% i prowizją w wysokości 3% oraz kredyt hipoteczny, którego oprocentowanie wynosi 6,5%, natomiast prowizja – 1%. W tym przypadku kredyt hipoteczny nie dość, że ma niższe oprocentowanie to i wysokość prowizji jest znacznie mniejsza.

Gdy na remont mieszkania będziemy potrzebować niewielkiej sumy pieniędzy korzystniejsze może okazać się skorzystanie z kredytu gotówkowego. Mimo iż koszty kredytu hipotecznego będą niższe, kredytobiorca będzie musiał dodatkowo pokryć opłaty związane z ustanowieniem hipoteki. Nie dość, że mogą one wyrównać się, to jeszcze przekroczyć kwotę jaką zaoszczędzilibyśmy w przypadku pożyczki gotówkowej.

Kredyt hipoteczny – koszty

Zabezpieczając kredyt hipoteczny musimy mieć księgę wieczystą nieruchomości, jeśli jej nie ma należy ja założyć oraz dokonać wpisu w niej. Banki obciążają również takiego kredytobiorcę prowizją za wycenę nieruchomości. Konieczne jest dodatkowo ubezpieczenie mieszkania czy domu. Czas poświęcony na uzyskanie kredytu hipotecznego okaże się znacznie dłuższy niż w przypadku kredytu gotówkowego.

W przypadku pożyczek na większą kwotę, np. 50 tys. zł kredyt hipoteczny okazuje się najtańszym rozwiązaniem, kredytobiorca może zaoszczędzić nawet 23 800 zł, już po doliczeniu kosztów dodatkowych.

Dlaczego pożyczka gotówkowa?

Gdy mniej zależy nam na kosztach, a gotówka jest nam potrzebna na „już” lepsze będzie skorzystanie z pożyczki gotówkowej. Możemy ją uzyskać już w ciągu jednego dnia, natomiast załatwienie wszelkich formalności związanych z kredytem hipotecznym może zająć nawet miesiąc.

Do podstawowej różnicy między pożyczką gotówkową a kredytem hipotecznym należy również ich przeznaczenie, w pierwszym przypadku pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, podczas gdy w kredycie hipotecznym wyłącznie na materiały trwałe związane z mieszkaniem. Dowolne przeznaczenie może mieć też pożyczka gotówkowa, jednak tu należy się liczyć z większymi kosztami niż w kredycie hipotecznym.

Chcąc wybrać najlepszą formę finansowania remontu warto się poważnie zastanowić na czym nam najbardziej zależy. W razie wątpliwości warto skonsultować się z doradcą kredytowym, który doradzi nam najlepsze rozwiązanie.

Czytaj też: