Czy opłaca się zaciągnąć kredyt walutowy?

Od 2012 roku kredyty walutowe są intensywnie wycofywane z ofert bankowych. Kredytu denominowanego we frankach szwajcarskich praktycznie spotkamy w Polsce. Obecnie oferuje go jedynie Nerdea Bank lecz wymagania osiągania miesięcznych dochodów netto na poziomie 15 000 zł. Jest to więc zapora dla większości klientów.

Kredyty walutowe w 2012 roku

W 2012 roku pozyskanie kredytu w obcej walucie jest bardzo ciężkie. Przede wszystkim banki wycofały całkowicie oferty kredytów we frankach szwajcarskich. Jedynym bankiem oferującym kredyt w walucie Szwajcarii jest Nordea Bank. Stosuje on jednak bardzo rygorystyczne warunki, wymaga minimalnych miesięcznych dochodów netto na poziomie 15 000 zł, co stanowi barierę dla większości Polaków.

Do dyspozycji pozostał jedynie kredyt w euro, który także jest bardzo ciężki do pozyskania. Ograniczenie liczby udzielanych kredytów walutowych ma na celu redukcję ryzyka związanego ze wzrostem kursów walutowych i podwyższeniem rat kredytowych. Z reguły raty kredytowe kredytów walutowych są niższe niż kredytów złotowych, co nie oznacza, że na przestrzeni długookresowej taka sytuacja nie ulegnie zmianie. Komisja Nadzoru Zwiększyła kontrolę w tej kwestii nad bankami ze względu na ogromne wahania franka szwajcarskiego w drugiej połowie 2011 roku, kiedy to raty kredytów hipotecznych szaleńczo poszybowały w górę. Obecnie osoby spłacające kredyty we frankach szwajcarskich mogą dostarczać do banków bezpośrednio walutę w celu uniknięcia narzucane przez banki spreadu walutowego.

Jak otrzymać kredyt w euro w 2012 roku?

Niekorzystna sytuacja na rynku walutowym spowodowała, że banki wycofały całkowicie oferty kredytów walutowych albo postawiły bardzo wygórowane wymagania wobec kredytobiorców. Obecnie aby móc sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu np. w euro należy wykazywać naprawdę spore miesięczne dochody.

Z udzielania kredytów hipotecznych w euro wycofały się Credit Agricole, PKO Bank Polski, DnB NORD i Kredyt Bank. Z kolei Alior Bank i Nordea Bank co prawda pozostawiły te zobowiązania w swojej ofercie, ale są one teraz zarezerwowane tylko dla osób o ponadprzeciętnych zarobkach. Nordea Bank wymaga zarobków kredytobiorców na poziomie minimum 12 000 zł netto. Z kolei Alior Bank wymaga aż 15 000 zł netto dochodu i posiadanie statusu klienta Private Bankingu.

Czytaj więcej: