Jak zmniejszyć ratę kredytu?

Od 2012 roku otrzymanie kredytu walutowego jest niezwykle trudne. Kredyty hipoteczne we fankach szwajcarskich są praktycznie nieosiągalne. Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi ścisła kontrolę nad bankami komercyjnymi pod względem udzielanych kredytów walutowych.

Rata kredytu w walucie krajowej może być tak samo niska ja kredytu walutowego

Kredyty walutowe są niżej oprocentowane niż kredyty w walucie krajowej. Dlatego też kredyty walutowe aż do 2011 roku cieszyły bardzo dużym zainteresowaniem. Niestety kredyty walutowe wiążą się także z ryzykiem wahań kursów walutowych, co może spowodować nagły wzrost raty kredytu, lub też jej spadek. Jest to niewiadoma. W drugiej połowie 2011 roku miał miejsce ogromny wzrost kursu franka szwajcarskiego, co spowodowało ogromny wzrost rat kredytowych. Wielu Polaków znalazło się bardzo nieciekawej sytuacji. Dlatego też obecnie Komisja Nadzoru Finansowego ściśle kontroluje ilość udzielanych kredytów walutowych. Aktualnie aby otrzymać kredyt walutowy należy wykazywać przychody miesięczne netto na poziomie około 15 000 zł, co jest z reguły nieosiągalne dla większości polaków.

Sposobem na obniżenie raty kredytu w polskiej walucie do poziomu raty kredytu walutowego jest negocjowanie ceny mieszkania. Chodzi oczywiście o obniżenie raty kredytu hipotecznego. Od niższej kwoty kredytu zapłacimy niższą ratę, jest to logiczne. Aby jednak zaciągnąć niższy kredyt musimy wynegocjować niższą cenę za mieszkanie.

Dzięki obniżeniu ceny mieszkania na przykład o 10% od ceny 300 000 zł zyskamy 30 000 zł oraz dodatkowo zaoszczędzimy na odsetkach. Oznacza to, że nasz zysk będzie ponad dwukrotnie większy. Raz zyskamy płacąc mniej za mieszkanie, a drugi raz płacąc niższe raty kredytu, który będzie niższy.

Z styczniowego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wynika, że w Gdyni różnica między cenami w ogłoszeniach sprzedaży a tymi po jakich transakcja została zawarta wynosi aż 11,7%. W innych miastach ta różnica była co prawda mniejsza. W Gdańsku można było wynegocjować 7%, w Krakowie 6,2%, a w Poznaniu 6%. Jednak nawet cena niższa o 5% powoduje istotną oszczędność.

Czytaj więcej:

Be Sociable, Share!