Opłaty przy koncie oszczędnościowym

Konto oszczędnościowe służy do tego, by pomnażać na nim swoje pieniądze. O ile pieniądze można wypłacić w każdej chwili i zazwyczaj pierwsza wypłata jest darmowa, to za każdą kolejną zapłacimy nawet 20 złotych.konto oszczędnościowe koszty

Konto oszczędnościowe pozwala na pomnożenie ulokowanych środków o podobnym oprocentowaniu jak na lokacie długoterminowej. Klient ma jednak możliwość wypłaty pieniędzy w dowolnym czasie.

W przypadku lokaty również istnieje taka możliwość, jednak wówczas trzeba się liczyć z ty, że odsetki nie będą naliczone w ogóle lub tylko w niewielkiej części, efektem czego otrzymujemy nasze pieniądze bez odsetek. Przy koncie oszczędnościowym co prawda dostaniemy wszystkie odsetki, ale prowizja może przewyższyć ich wartość.

Najczęściej pierwsza wypłata z konta oszczędnościowego jest darmowa, za każdą kolejna trzeba zapłacić w zależności od banku już od 5 zł. 8 zł zapłacimy w Deutsche Banku, w Nordea Banku prowizja wynosi 0,2 procent od wypłacanej kwoty (nie mniej niż 10 zł).

Jak zmniejszyć opłaty za wypłaty z konta oszczędnościowego?

Przy większej liczbie wypłat z konta oszczędnościowego suma kosztów prowizji może przekroczyć nasze zyski z niego, więc warto przemyśleć wcześniejszą wypłatę środków z takiego rachunku lub wybrać taki, gdzie prowizje nie są naliczane.

Za wypłaty z konta oszczędnościowego nie zapłacimy nic w BNP Paribas i w Euro Banku. Innym rozwiązaniem jest otwarcie kilku konto oszczędnościowych i rozdzielenie na nich swoich oszczędności. Wypłaty można wówczas podzielić na kilka kont, dzięki temu każda wypłata będzie bezpłatna.

Konto oszczędnościowe jest otwierane z kontem osobistym co może wiązać się z dodatkowymi kosztami.