Oferty kont firmowych i ich pułapki

Przed założeniem jakiegokolwiek rachunku w banku zawsze trzeba dokładnie sprawdzić całą tabelę opłat i prowizji. Koszt założenie i prowadzenia konta to nie jedyne opłaty pobierane przez banki!

Zawsze dokładnie analizuj oferty kont firmowych!

Bank często oferują dodatkowe usługi dla firm, które generują dodatkowe miesięczne koszty, zazwyczaj niepotrzebne. W rzeczywistości usługi dodatkowe okazują się mało pożyteczne, np. papierowy wyciąg co miesiąc z konta. Zazwyczaj przedsiębiorcy i tak na bieżąco śledzą dokonywane transakcje za pomocą konta internetowego, co jest bezpłatne.

Koszty związane bezpośrednio z kontem firmowym

Do kosztów związanych bezpośrednio z kontem firmowym można zaliczyć opłatę za zablokowanie środków na rachunku na życzenie klienta. Koszt takiej operacji waha się w granicach od 10 zł w Banku Pekao SA i Credit Agricole, do 100 zł w Invest Banku, Meritum Banku czy Reiffeisen Banku.

Banki pobierają także wysokie opłaty za zmianę typu rachunku. Alior Bank wycenia tę usługę na 20 zł, ale już 100 zł zapłacimy w Banku Zachodnim WBK czy Getin Banku. Większość banków pobiera opłaty także za zamknięcie konta firmowego.  I tak 100 zł zapłacimy w Pekao SA, jeżeli zamknięcie nastąpi w ciągu 30 dni od otwarcia rachunku. Taka sama zależność istnieje w Multibanku tyle tylko, że opłata jest niższa od Pekao SA o 80 zł.

Banki w ofercie dla firm przy kontach firmowych oferują dodatkowo możliwość wydania opinii o spółce dla audytora lub biegłego rewidenta. Większość banków za taką usługę pobiera opłaty, wyjątkami są: Bank Pocztowy, Citi Handlowy, Credit Agricole, mBank, Meritum Bank, Multibank, Polbank, Toyota Bank i Volkswagen Bank.  W pozostałych bankach za wydanie opinii opłaty wahają się od 10 do 200 zł. Najmniej zapłacimy w ING Banku Śląskim, tylko 10 zł.

Czytaj więcej: