Rata kredytowa a ustawa antyspreadowa

Wprowadzenie ustawy antyspreadowej miało na celu umożliwienie kredytobiorcom spłatę zobowiązań bezpośrednio w walucie obcej. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikamy kosztów zbyt wysokiego spreadu narzucanego przez banki.

Kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich – ustawa antyspreadowa

Dzięki ustawie antyspreadowej na racie w wysokości około 300 ranków można oszczędzić nawet 58 zł miesięcznie.  Ustawa umożliwia uniknięcia kupowania waluty po kursie kreowanym przez banki ze zbyt wysokim spreadem. Tańszym rozwiązaniem jest spłacanie kredytu dewizami kupionymi w kantorze – zarówno tradycyjnym, jak i internetowym czy na internetowej platformie wymiany walut oferowanych przez różne instytucje. Kursy franków szwajcarskich narzucane przez banki są średnio o 0,06 zł wyższe od kursów w kantorach.

Z porównania cen zakupu walut w internecie i w banku można wywnioskować, że na racie kredytu w wysokości 300 franków miesięcznie można zaoszczędzić nawet 58 zł. Gdy rata wynosi 600 franków, oszczędności mogą przekroczyć już 110 zł miesięcznie, co daje ponad 1,2 tys. zł rocznie. Jeszcze więcej oszczędności można wygenerować poprzez spłatę walutą kredytu w euro.

Zanim zaczniesz spłacać walutą kredyt w euro lub frankach szwajcarskich

Zanim będziemy moli skorzystać z praw uzyskanych dzięki ustawie natyspreadowej, musimy założyć konto walutowe i złożyć wniosek o aneks do umowy kredytowej. Taka operacja zazwyczaj trwa kilka dni. Zarówno aneksowanie umowy, jak i obsługa rachunku walutowego dedykowanego do spłaty kredytu, zgodnie z ustawą antyspreadową powinny być bezpłatne. Zgodnie z prawem klient banku nie powinien, a wręcz nie może ponosić jakichkolwiek kosztów z przyczyn wybrania samodzielnej spłaty kredytu. Niejednoznaczna jest jedynie kwestia prowizji za przelewy zagraniczne przychodzące na konto walutowe. Zanim ustawa powszechnie weszła w życie, większość banków pobierała prowizję za taką usługę. Obecnie opłaty za przelewy zagraniczne nie są pobierane przez Kredyt Bank.
Czytaj więcej:

Be Sociable, Share!