Coraz ostrzejsze warunki kredytów spowodowane polityką NBP

Osoby starające się o kredyt hipoteczny jak i przedsiębiorstwa powinny się liczyć z coraz gorszymi warunkami ich przyznawania.kredyt hipoteczny i kredyt dla firm na ostrzejszych warunkach

O kredyt i pożyczkę będzie jeszcze trudniej, dlatego osoby, które dopiero będą się strać o kredyt hipoteczny czy związany z prowadzoną działalnością gospodarczą mogą żałować, ze nie zrobiły tego wcześniej.

Według ankiety przeprowadzonej przez NBP w 29 bankach, po okresie dość liberalnej polityki kredytowej w najbliższym czasie będą ją ostro zaostrzały.

Ostrzejsze warunki kredytów hipotecznych

Ok. 40% banków potwierdziło, że zdecydowało się zaostrzyć politykę przyznawania kredytów hipotecznych, a 85% zrobi to w kolejnym kwartale. Wprowadzone zmiany i wyższe opłaty odbiją się zwłaszcza na klientach posiadających niskie bądź nieregularne dochody raz tych, którzy nie posiadają wkładu własnego.

Ostrzejsza polityka kredytowa w bankach to przede wszystkim wymagany wyższy wkład własny czy większe wymagania odnośnie zabezpieczeń – 35-40%. Do kolejnej grupy należą banki, w których ostrzejsza polityka kredytowa to wycofanie kredytów walutowych oraz bardziej rygorystyczne zasady obliczania zdolności kredytowej – ok. jedna trzecia banków. Obecnie KNF wymaga, by zobowiązania kredytobiorcy nie mogą przekroczyć 50% jego dochodów.

Banki zauważyły także spadek popytu na kredyty mieszkaniowe, większość Polaków czeka na obniżki cen nieruchomości i czeka na lepsze oferty lub po prostu pogorszyła się ich sytuacja finansowa.

Kredyt dla małych i średnich firm

Polityka kredytowa została zaostrzona również jeśli chodzi o kredyty dla małych firm. Mowa tu głównie o długoterminowych pożyczkach, w 20% banków trudniej im też o kredyt krótkoterminowy.

Wycena kredytów dla firm znacznie się zmieniła, jeśli jeszcze nie tak dawno banki obniżały marże na kredyty dla przedsiębiorstw, obecnie 35% przyznaje, że podwyższyła ich ceny. Obniżone zostały natomiast kwota i maksymalny okres kredytowania.

Na zaostrzenie polityki przyznawania kredytów miała wpływ przede wszystkim gorsza sytuacja gospodarcza w kraju, która wiąże się głównie ze wzrostem liczby przedsiębiorstw mających kłopoty finansowe.

Kredyt konsumpcyjny ma się dobrze

Banki nadal nie narzekają na liczbę udzielanych kredytów konsumpcyjnych, ich warunki wręcz są łagodniejsze, a ceny niższe – 10% banków obniżyło koszty kredytów konsumpcyjnych.

Czytaj też: