Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

To, że banki nakłaniają przedsiębiorstwa do zakładania konto firmowych nie oznacza to, że muszą oni je posiadać. W przypadku samozatrudnionych nie ma obowiązku posiadania konta firmowego.czy muszę mieć konto firmowe?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mają obowiązku zakładania konta firmowego, gdyż polskie prawo nie zawiera takiego przepisu. Same banki wymagają na właścicielu przedsiębiorstwa, by otwierały takie rachunki i płaciły za korzystanie z nich, ponieważ na prywatnych kontach blokują możliwość realizowania przelewów do ZUS i US.

Zgodnie z Ustawą o swobodzie działalności gospodarczej nie ma konieczności posiadania konta bankowego prze samozatrudnionego. Otwarcie rachunku jest konieczne, gdy wartość wykonywanych transakcji przewyższa kwotę 15 tys. euro bądź rozliczenia są prowadzone również z podmiotami gospodarczymi.

Jeśli chodzi o ordynację podatkową wymagane jest jedynie posiadanie konta bankowego, jednak nie ma sprecyzowanego czy rachunek musi być oddzielny dla prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej.

Konto firmowe czy osobiste?

Prowadzenie dodatkowego rachunku firmowego wiąże się zazwyczaj z kosztami rzędu nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie, co w porównaniu do obecnie oferowanych kont osobistych kuszących brakiem opłat za otwarcie i użytkowanie ROR- jest zdecydowanie mniej korzystne.

Jak podkreśla większość banków, zgodnie z regulaminem konto osobiste służy wyłącznie do wykonywania transakcji prywatnych, a więc nie związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Obowiązek posiadania konta firmowego nie potwierdza również Ministerstwo Finansów, gdyż „Przepisy nie regulują kwestii związanych z rodzajem rachunku bankowego, jaki powinien posiadać podatnik do celów rozliczeń podatkowych”.

Posiadanie konta firmowego banki tłumaczą jako korzystniejsze rozwiązanie, zwłaszcza wtedy, gdy przedsiębiorca zdecyduje się na skorzystanie z kredytu dla firmy. Jeśli będzie on posiadał jedynie jedno konto do rozliczeń z trudem zaliczy odsetki pożyczki w koszty.

Użytkowanie konta prywatnego w celach firmowych może zakończyć się wypowiedzeniem umowy przez bank, co jednak zdarza się niezwykle rzadko.

Czytaj też:

Be Sociable, Share!