Nie ma już pieniędzy na kredyty preferencyjne dla rolników

Brakuje już kredytów preferencyjnych dla rolników. Bankom skończyły się limity, a rolnicy mogą jedynie czekać, aż tegoroczny budżet zostanie zatwierdzony przez prezydenta.kredyt z dopłatą dla rolników

Pieniądze przeznaczone na dopłaty do oprocentowania kredytów preferencyjnych w pierwszym kwartale 2012 roku już się skończyły. Banki mogły przeznaczyć na ten cel kredytowy w wysokości 230 milionów złotych, natomiast rząd przeznaczył na dofinansowanie 10 mln zł.

Dla rolników, którzy zamierzali w tym czasie przeprowadzić inwestycje mają spory problem, ponieważ w tym momencie zastanawiają się nad wybieram formy finansowania.

Zapotrzebowanie na środki finansowe jest spore, dlatego limity kończą się tak szybko. Według Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w niektórych bankach można znaleźć jeszcze pieniądze, na inwestycje. Limity na pierwszy kwartał zostały udzielone bankom 17 stycznia, mogło się jednak zdarzyć tak, że w niektórych w ogóle ich nie było. Gdyby taka sytuacja miała miejsce już same banki musiałyby się z niej tłumaczyć. Pieniądze przekazywane są do centrali banków, a te przekazują je do swoich oddziałów, które odpowiadają za przepływy limitów.

W związku z tak dużym zainteresowaniem ministerstwo rolnictwa ma podjąć działania mające zwiększyć limity środków na kredyty z dopłatą, by większość chętnych mogła z nich skorzystać. Pula środków na kredyty preferencyjne na kredyty inwestycyjne ma zostać zwiększona do miliarda złotych. Zazwyczaj oprocentowanie kredytów preferencyjnych wynosi ok. 2%.

Dopłaty z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyznawane są do 12 różnych kredytów preferencyjnych, które udziela siedem banków na terenie całej Polski.

Be Sociable, Share!
Tags: