ZUS wytypował najlepsze konta dla emerytów w Pekao i Banku Pocztowym

ZUS ponosi zbyt duże koszty związane z wypłacaniem emerytur poprzez pocztę. O wiele niższe koszty generuje przekazywanie świadczeń emerytalnych na rachunki kont osobistych. Nadal 40% emerytów nie korzysta z ROR-ów, lecz nie można zmusić ich do założenia kont osobistych. ZUS postanowił wytypować dwa najkorzystniejsze konta osobiste dla emerytów i zachęcić do ich założenia.

Konta dla emerytów w Pekao i Banku Pocztowym

Obsługa wypłat emerytur za pośrednictwem poczty kosztuje ZUS 250 mln zł rocznie. Dla porównania wypłata emerytur i rent przez banki kosztuje tylko 30 mln zł. Niestety nadal aż 40% emerytów nie korzysta z kont osobistych.  Zakład Ubezpieczeń Społecznych postanowił więc wytypować dwa najbardziej korzystne rachunki osobiste dla emerytów, zachęcając ich do zakładania ROR-ów. ZUS nałożył na oferty wymóg dotyczący bezpłatności konta i wydanej do niego karty przez co najmniej dwa lata.

Konkurs przeprowadzony przez ZUS wygrały Pekao i Bank Pocztowy. Co banki zaoferowały swoim klientom?

Konto osobiste w Pekao

Bank Pekao w celu dostosowania oferty do emerytów zmodyfikował jeden se swoich rachunków – Eurokonto Aktywne, poprzez dodanie do niego usługi pomocowe, tak zwanej assistance. Użytkownik konta, w ramach dołączonego pakietu, ma prawo do korzystania  ubezpieczeń medycznych (np. pomoc w razie nieszczęśliwego wypadku) i domowych (obejmujących bezpłatną pomoc specjalisty w razie awarii w domu, np. hydraulika, elektryka, ślusarza czy bezpłatnej naprawy telewizora, pralki czy lodówki). Oczywiście z przedstawionych usług nie można korzystać nieskończenie wiele razy. Są one limitowane i pokrywają jedynie koszty robocizny. Oznacza to, że za wymienione części emeryt będzie zmuszony zapłacić sam. Z większości przedstawionych wyżej pomocy można skorzystać średnio 3 razy do roku, a suma kosztów robocizny nie może przekroczyć 400 zł. W przypadku przekroczenia tej kwoty, nadwyżkę będzie musiał pokryć emeryt.

Bank Pekao poza darmowym prowadzeniem rachunku oraz użytkowaniem karty płatniczej, oferuje swoim klientom dodatkowo bezpłatne wypłaty gotówki z bankomatów Pekao i Euronetu. W przypadku braku tych bankomatów w jakimś mieście, wypłaty z pozostałych bankomatów także nie podlegają opłacie.

Konto osobiste Bank Pocztowy

Bank Pocztowy w ofercie konta osobistego dla emerytów proponuje Pocztowe Konto Nestor. Jego główną zaletą jest usługa dostarczania gotówki pod wskazany adres domowy posiadacza konta przez listonosza.

Nagrodą w konkursie jest przede wszystkim obecność tych banków w placówkach ZUS. Pekao i Pocztowy będą mogły się tam reklamować. W planach są też wspólne akcje marketingowe ZUS-u i banków zachęcające emerytów do zakładania kont.

Czytaj więcej:

Be Sociable, Share!