Kredyty konsumpcyjne częściej zaciągane w parabankach

Ostatnie regulacje wprowadzane prze Komisję Nadzoru Finansowego, jak rekomendacja T sprawiły, że wiele osób nie może skorzystać ze zwykłych kredytów kredytowych w bankach.ograniczona zdolnosc kredytowa rekomendacja t

Od 2011 roku KNF wprowadziło ostrzejsze kryteria obliczania zdolności kredytowej klientów, rekomendacja T wprowadziła limity dla kredytobiorców. Zgodnie z jej postanowieniami zadłużenie osób zarabiających poniżej średniej krajowej nie może przekroczyć 50%, tym którzy zarabiają więcej miesięczne zadłużenie może być wyższe, bo aż 65% ich dochodów.

Rekomendacja T miała za zadanie ograniczyć dostęp do kolejnych kredytów konsumenckich osobom, które są nadmiernie zadłużone, przyczyniła się jednak do tego, że coraz więcej osób zaczęło pożyczać w parabankach na mniej korzystnych i droższych warunkach. Instytucje te proponują swoje produkty z wyższym oprocentowaniem i opłatami.

KNF zdaje sobie sprawę z konsekwencji wprowadzonych regulacji, dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że nadzór zmniejszy nieco wytyczne.

Czytaj też: