Likwidacja konta bankowego jest opłacalna?

Banki co chwila namawiają do zakładania nowych rachunków bankowych, wymagają ich również przy staraniu się o kredyt hipoteczny czy konsumpcyjny w celu zmniejszenia kosztów kredytu. Co jednak zrobić ze swoim starym kontem?koszty likwidacji konta bankowego

Miesięczne koszty prowadzenia rachunku bankowego mogą wynieść kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt złotych. W przypadku Eurokonta Prestiżowego w Pekao SA klient zapłaci 400 zł na miesiąc. Jeśli będziemy chcieli zamknąć rachunek będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty, będą one wyższe, jeśli zdecydujemy się to zrobić zaraz po otwarciu konta.

Nie wszystkie banki pobierają prowizję za zamknięcie rachunku bankowego, prowizja ta jest pobierana najczęściej w terminie 3 miesięcy od momentu otwarcia rachunku (w PKO BP, Pekao SA, Nordea Banku czy w Invest-Banku). W BPH oraz Getin Noble Banku okres ten wynosi aż 1 rok.

Banki słono liczą sobie za zamknięcie rachunku bankowego, najmniej klient zapłaci w Nordea Banku i PKO BP, bo 20 zł. W Invest –Banku likwidacja kosztuje 30 zł, w Pekao SA – 35 zł, natomiast w BPH – 50 zł.

Bank  Konto  Koszt likwidacji/zmiany konta  Po jakim czasie bank nie pobiera prowizji
BPH Konta typu Sezam 50 12 miesięcy
BOŚ Bank Konto baz Kantów, Start, VIP, 07 50/20 przed upływem 12 miesięcy/ po upływie 12 miesięcy
CitiHandlowy CitiOne, CitiKonto, CitiKonto Direct 20 nie dotyczy
Deutsche Bank PBC dbNet, Koneser, Open, Life, Inves, Elite 150 nie dotyczy
Eurobank Prestige 5 nie dotyczy
Getin Noble Bank Konto Uniwersalne Plus 99,99 12 miesięcy
Invest Bank Invest Konto: Student, Start, MM, Komfort, Efekt, Lider, Grosik 30 3 miesiące
Nordea Bank Nordea Spektrum, Waluta 20 3 miesiące
Pekao SA Wszystkie podstawowe rachunki 35 90 dni
PKO BP Pierwsze, dla Młodych, za Zero, bez Granic 20 90 dni

Zmiana konta bankowego

Zmiana rachunku bankowego następuje zazwyczaj, gdy klient chce zmienić droższe konto na tańsze. W zależności od banku opłaty pobierane przy tej okazji mogą się różnić. W Eurobanku koszt zmiany konta z pakietem Prestige na inne wynosi 5 zł, w Citibanku prowizja za zmianę konta wynosi już 20 zł, podobnie jest w BOŚ Banku po 12 miesiącach, w przypadku wcześniejszej zmiany klient zapłaci 50 zł.

Najwyższą prowizje pobiera jednak Deutsche Bank, bo aż 150 zł.

Czytaj też: