Dopłaty w ramach programu Rodzina na swoim można stracić!

Osoby korzystające z kredytu preferencyjnego Rodzina na swoim muszą liczyć się z tym, że mogą je stracić, jeśli kupią lub dostaną inne mieszkanie bądź wynajmą nieruchomość.czy można stracić dopłaty w ramach rodziny na swoim?

Rządowy program Rodzina na swoim cieszy się nadal wysoką popularnością, do końca 2011 roku udzielono ich ok. 136 tys. na łączną wartość ponad 25 miliardów złotych.

W ramach programu Rodzina na swoim rząd dopłaca nawet połowę odsetek do kredytu hipotecznego przez osiem lat od momentu zaciągnięcia kredytu.

W przypadku kredytu na wartość 200 tys. zł na 30 lat na mieszkanie o powierzchni 50 m/kw klient płaci miesięczna ratę w wysokości niespełna 650 zł zamiast 1230 zł w przypadku zwykłego kredytu.

Tak korzystne warunki kredytobiorca może jednak stracić, jeśli nieruchomość będzie wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem.

Kiedy kredytobiorca może stracić dopłaty?

Wynajem lub kupno mieszkania

Kredyt hipoteczny w ramach Rodziny na swoim służy do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, a więc nieruchomość nie może zostać wynajęta, przerobiona chociażby na sklep w części czy w całości lub lokal usługowy. Jeśli tak się stanie bank będzie musiał zwrócić dopłaty do nienależycie wykorzystanego kredytu, które następnie wyegzekwuje od kredytobiorcy.

Warto zaznaczyć, że w mieszkaniu może być zarejestrowana działalność gospodarcza. Możliwe jest prowadzenia obsługi techniczno-biurowej jednoosobowej działalności gospodarczej w mieszkaniu lub domu.

Przez 8 lat kredytobiorca nie może nabyć kolejnego domu bądź mieszkania, w innym przypadku straci dopłaty do kredytu. Kredytobiorca nie może również dostać części nieruchomości w postaci darowizny. Jedynym wyjątkiem jest otrzymanie nieruchomości w spadku. Te postanowienia obowiązują tylko tych, którym przyznano kredyt po ostatniej nowelizacji ustawy, a więc po 31 sierpnia 2011 roku przez 8 lat, czyli tyle ile wypłacane są dopłaty.

Rozwód

W wielu przypadkach zdarza się, że małżeństwo korzystające z kredytu z dopłatą po prostu się rozwodzi. Zgodnie z informacjami podanymi przez Bank Gospodarstwa Krajowego „rozwód nie jest powodem do zatrzymania budżetowych dopłat do kredytu”. Małżonkowie nie mają więc obowiązki spłacania wspólnie kredytu, który razem zaciągnęli. Jednym z dostępnych rozwiązań jest przejęcie spłaty kredytu przez jednego ze współmałżonków nie tracąc jednocześnie prawa do dopłat, pod warunkiem jednak, że bank wyrazi na to zgodę.

Zasady programu Rodzina na swoim:

1) Przez pierwsze 8 lat kredytowania można liczyć na dopłatę blisko połowy odsetek od kredytu zaciągniętego w rodzimej walucie,

2) Z dofinansowania mogą skorzystać rodziny, osoby samotnie wychowujące dzieci i single, o ile nie posiadają nieruchomości mieszkalnej. Ponadto single nie mogli wcześniej posiadać żadnej nieruchomości mieszkalnej,

3) Powierzchnia mieszkania nie może przekraczać 75 m kw. (w przypadku singli 50 m kw.), powierzchnia domu nie może być większa niż 140 m kw. (nie dotyczy singli),

4) Dofinansowanie wypłacane jest do 70 m kw. powierzchni domu, 50 m kw. mieszkania (w przypadku singli 30 m kw. mieszkania),

5) Ostatni dofinansowany kredyt zostanie wypłacony 31 grudnia 2012 roku,

6) Wymagany limit wieku kredytobiorcy na poziomie 35 lat nie dotyczy osób samotnie wychowujących dzieci. Wymaganie to uznawane jest ponadto za spełnione w przypadku rodzin, w których przynajmniej jeden z małżonków ma maksymalnie 35 lat.

7) Cena metra nieruchomości nie może przekroczyć wartości publikowanych kwartalnie prze BGK. Są one wyższe dla rynku pierwotnego niż wtórnego. Np. w Warszawie jest to obecnie 6435 zł za m kw. dla rynku pierwotnego i 5148 zł za m kw. na rynku wtórnym.

Czytaj też:

Be Sociable, Share!