Spóźniasz się ze spłatą kredytu? Sprawdź co Cię czeka!

Praktycznie każdy bank ma inną procedurę, którą przeprowadza w momencie spóźnienia się ze spłatą raty. Klient podpisując umowę kredytową zostaje poinformowany o konsekwencjach wynikających z zaległości w spłacie. Jakie opłaty w tym przypadku są pobierane?problemy ze splata rat kredytu w terminie

Banki przekonują, że w razie opóźnień ze spłatą kredytu informują klienta telefonicznie i nie pobierają przy tym żadnych opłat, jak jest jednak w rzeczywistości?

Niektóre banki pobierają opłatę za przypomnienie o nie spłaceniu raty kredytu w odpowiednim  terminie telefoniczne lub przez SMS. W BZ WBK klient musi zapłacić za to 3 zł, w Getin Banku upomnienie telefoniczne – 8,99zł, poprzez SMS – 1,99 zł, natomiast w Credit Agricole – przypomnienie telefoniczne – 13 zł.

Klient, który zalega ze spłata kredytu może się spodziewać telefonu w czasie trzech dni od momentu upłynięcia terminu płatności.

Jeśli zalegamy ze spłatą kredytu kilkanaście dni zostaniemy upomniani przez bank listem zwykłym bądź poleconym. W tym przypadku bank pobiera większe opłaty. 15 zł zapłacimy za to w Credit Agricole, Eurobanku i Invest – Banku, w Alior Banku opłata ta wyniesie 20 zł, w Nordea Banku – 30 zł, natomiast w PKO BP – 40 zł. Kredyt Bank pierwsze pismo wysyła po 7 dniach zalegania w spłacie kredytu i jest ono bezpłatne, gdy jednak spóźnimy się ze spłatą 21 dni za kolejne pismo zapłacimy aż 50 zł.

Niektóre banki praktykują również osobiste wizyty pracowników, wówczas opłaty są znacznie większe, w przypadku Eurobanku to koszt rzędu 110 zł.

Oprócz tego kredytobiorca musi zapłacić karne odsetki, monity są dodatkowo płatne.

Historia kredytowa w BIK

Osoby, które zaciągają zobowiązanie, nie zależnie od tego czy spłacają je w terminie czy nie, historia zadłużenia trafia do BIK – Biura Informacji Kredytowej. Kiedy spłata nie jest regulowana w terminie, przez co najmniej 60 dni, BIK przechowuje historię przez 5 lat. Zła historia kredytowa wpływa na problemy z zaciągnięciem kolejnego kredytu.

Czytaj też:

Be Sociable, Share!