Kredyt dla firm na start

Uzyskanie kredytu dla firmy nie jest łatwe, banki wymagają spełnieniu kilku podstawowych warunków, by przedsiębiorstwo mogło uzyskać pożyczkę.kredyt dla nowych firm

Wiele instytucji bankowych wymaga od firm minimalnego czasu prowadzenia działalności, najczęściej jest to 12 miesięcy. W wielu przypadkach konieczne jest również zabezpieczenie na nieruchomości. Idea Bank wymaga 30% LtV, możliwe jest także zabezpieczenie hipoteczne należące do osób spokrewnionych, poda warunkiem, że należą one do tzw. pierwszej grupy podatkowej.

Zdarza się, że bank może prześwietlić naszego franczyzodawcę (tak dzieje się w przypadku Deutsche Banku, który oferuje specjalny produkt dla osób zakładających firmę w ramach franczyzny).

W wielu przypadkach wymagane jest pełnomocnictwo do rachunku (Getin Bank), wystawienie weksla (Credit Agricole) czy zadeklarowanie wpływów o tej samej wysokości jaką chce się pożyczyć (Bank Polskiej Spółdzielczości. Ponadto Getin Bank wymaga również zabezpieczenia rzeczowego i podania granic wieku kredytobiorcy. W FM Banku firma może strać się o kredyt, jeśli aktualnie nie posiada żadnego zadłużenia w banku, konieczne jest też przedstawienie uproszczonego biznes planu.

Wysokość kredytu dla firm

Najwyższą kwotę kredytu dla firm może zaproponować Credit Agricole, bo nawet 1 mln zł, pod warunkiem jednak, że o kredyt stara się przedstawiciel wolnego zawodu: notariusz, adwokat, radca prawny lub lekarz.

W Idea Banku przedsiębiorca może pożyczyć 200 tys. zł, w FM Banku – 60 tys. zł, a nawet 80 tys. zł, gdy wniosek o kredyt został złożony przez franczyzobiorcę. Najczęściej młode firmy mogą liczyć na kredyt w wysokości ok. 10 tys. zł, wówczas nie wymaga się specjalnych zabezpieczeń, jednak ta kwota w wielu przypadkach nie wystarcza na inwestycje, które planuje przeprowadzić młody biznesmen. Maksymalny okres kredytowania wynosi 25 lat.

Aby przedsiębiorca w pełni zdawał sobie sprawę z możliwości podatkowych korzystania z kredytu do banków „wprowadzają się” księgowe. Dzięki temu kredytobiorca jest poinformowany o tym, czy dany kredyt pozwala zmniejszyć obciążenie na rzecz fiskusa. Idea Bank pomaga również przy załatwianiu formalności związanych z założeniem nowej firmy.

Czytaj też:

Be Sociable, Share!