Nieruchomość od członka rodziny w ramach Rodziny na swoim

Osoby, które mają możliwość nabycia nieruchomości po tańszej cenie od członków rodziny mogą mieć problemy z uzyskaniem dopłat w ramach rządowego programu Rodzina na swoim.kredyt preferencyjny rodzina na swoim

Ustawa o kredycie preferencyjnym Rodzina na swoim nie wprowadza ograniczeń odnośnie nabywania nieruchomości od podmiotów, od których może nastąpić kupno mieszkania lub domu. Takie obostrzenia stawia natomiast Ministerstwo Infrastruktur, które w ramach objaśnienia ustawy wyłącza możliwość nabywania nieruchomości z kredytu preferencyjnego Rodzina na swoim od najbliższych członków rodziny: zstępni, wstępni, rodzeństwo, ojczym, macocha bądź teściowe kredytobiorcy.

Jeśli kredytobiorca zdecyduje się na zakup mieszkania od wyżej wymienionych osób, nie uzyska kredytu z dopłatami RnS. Trudności mogą nastąpić wyniknąć nawet w przypadku starania się o zwykły kredyt hipoteczny, jeśli mieszkanie będziemy nabywać od najbliższych członków rodziny.

Większość banków nie decyduje się na takie kroki, ponieważ rodzą się wówczas wątpliwości odnośnie przeznaczenia zaciągniętego zobowiązania. Rodzinne transakcje mogą być tylko pretekstem do uzyskania niskooprocentowanego kredytu hipotecznego, z zupełnie innym przeznaczeniem.

Rodzina na swoim nie pozwala na sfinansowanie remontu mieszkania, ustawa na to nie pozwala. W większości przypadków możliwe jest zaciągnięcie dodatkowego kredytu udzielonego i spłacanego równolegle z kredytem preferencyjnym.

Standardowy kredyt hipoteczny zazwyczaj pozawala również na sfinansowanie chociażby remontu nabytego mieszkania. Jedyną przeszkodą może być brak zdolności kredytowej.

Czytaj też:

Be Sociable, Share!