Wysokie opłaty za kartę do konta oszczędnościowego

Karty dodawane do kont oszczędnościowych są drogie do tego stopnia, że mogą zniszczyć odsetki. Często korzystniej przelać potrzebne środki na rachunek osobisty i z niego wypłacić gotówkę.karta debetowa do konta oszczednosciowego

Do konta oszczędnościowego banki dodają karty debetowe umożliwiające dokonywanie płatności w sklepach czy wyciąganie gotówki z bankomatów, z których korzystanie kompletnie się nie opłaca. W porównaniu do kart wydawanych do zwykłych kont osobistych, koszt za użytkowanie takiej karty jest znacznie wyższy.

Cztery banki w Polsce wydają karty debetowe do rachunków oszczędnościowych.

Karta do konta oszczędnościowego w Alior Banku kosztuje 3 zł miesięcznie, bezpłatna jest tylko jedna wypłata z bankomatu, przy kolejnych trzeba liczyć się z kosztem – 5 zł.

Karta debetowa do rachunku w Eurobanku kosztuje 0,95 zł miesięcznie, natomiast wypłaty ze swojego bankomatu są darmowe, w przypadku bankomatów obcych trzeba zapłacić 3% wypłacanej kwoty (min. 4,95 zł).

Koszt karty debetowej w mBanku to 36 zł rocznie, czyli 3 zł miesięcznie, darmowe są jednak wypłaty z bankomatów współpracujących z instytucją. W przypadku pozostałych trzeba się liczyć z kosztem 5 zł.

Konto oszczędnościowe a la Lokata w BZ WBK posiada w swojej ofercie darmową kartę debetową, drogie jest jednak wypłacanie pieniędzy z bankomatu, każda taka operacja kosztuje 20 zł bez względu na wysokość wypłacanej kwoty.

Bank Konto oszczędnościowe Maksymalne oprocentowanie Opłata za kartę
Alior Bank Konto oszczędnościowe 4,35% 3,00 zł /mies.
BGŻOprtima Konto oszczędnościowe 4,60% nie dotyczy
BPH Sezam Oszczędzam Plus 4,00% nie dotyczy
BZ WBK  Konto oszczędnościowe a la Lokata 4,05% 0,00 zł
Euro Bank Rachunek oszczędnościowy 4,05% 0,95 zł/mies.
ING Bank Śląski OKO 5,50% nie dotyczy
Kredyt Bank Konto oszczędnościowe 5,10% nie dotyczy
mBank eMax 1,00% 36 zł/mies.
Pekao SA Dobry zysk 3,75% nie dotyczy
PKO BP Konto oszczędnościowe Plus 3,90% nie dotyczy

Jak uniknąć wysokich opłat za kartę debetową?

Aby uniknąć tak wysokich opłat za karty debetowe przy kontach oszczędnościowych warto przelać środki z konta oszczędnościowego na rachunek osobisty i wypłacić je już z niego. To opłacalne rozwiązanie, zważywszy na to, że w większości przypadków przynajmniej jeden przelew w miesiącu z konta oszczędnościowego jest darmowy.

Odsetki na kontach oszczędnościowych w wielu przypadkach wcale nie różnią się od tych proponowanych na koncie oszczędnościowym bez karty. Najwyższe oprocentowanie – 4,35% proponuje Alior Bank, natomiast najniższe – 1% mBank.

Zwykłe konta osobiste również mogą być wysokooprocentowane, w Toyota Banku Konto Hybrydowe ma 5%, natomiast w Kredyt Banku 7%, jeśli saldo na rachunku wynosi do 3 tys. zł.

Czytaj też: