Mniej dopłat w ramach Rodziny na swoim

Program Rodzina na swoim powoli wygasa, widać to m.in. po wartości udzielonych kredytów hipotecznych z dopłatami, która zmalała niemal o połowę.koniec programu rodzina na swoim

Pierwsze oznaki wygaszania programu Rodzina na swoim można było zauważyć już po wprowadzeniu zmian we wrześniu 2011 roku, kiedy to zmniejszono limity cen metra kwadratowego mieszkań kwalifikujących się do dopłat. Choć od tamtej pory o preferencyjny kredyt hipoteczny mogły starać się również single, ograniczono wiek przyznawania dofinansowania do 35 lat, a liczba udzielonych pożyczek zaczęła spadać.

Zmniejszyła się także pula mieszkań, która zaliczała się do zaciągnięcia zobowiązania z dopłatą.

Dodatkowo od stycznia 2012 roku zmieniono sposób wyliczania zdolności kredytowej, uniemożliwiając tym samym staranie się o kredyt na mieszkanie biedniejszym osobom.

Wprowadzone zmiany znacznie ograniczyły liczbę i wartość udzielonych pożyczek w ramach programu Rodzina na swoim. Wartość kredytów z dopłatą w porównaniu do IV kwartału 2010 spadła o ok. 47%, w III kwartale 2011 roku ich liczba zmalała o ponad 40% niż w tym samym okresie w roku poprzednim.

Na skutek wprowadzonych ograniczeń coraz więcej osób musi korzystać z droższych komercyjnych kredytów hipotecznych. Jedynym wyjściem, by zobowiązanie nie przekroczyło ich możliwości finansowych jest kupno mniejszego i tańszego mieszkania. Dlatego większość deweloperów dostosowuje się do panujących warunków i proponuje mniejsze lokale, które nie powinny przekroczyć pewnych pułapów finansowych.

Rodzina na swoim a mieszkania z rynku wtórnego

Wedle założeń program Rodzina na swoim miał się przyczynić do rozwoju budownictwa w Polsce, co prawda wiele nieruchomości zostało sfinansowanych dzięki rządowym dopłatom, jednak najwięcej mieszkań zakupiono z rynku wtórnego. Zwłaszcza po wprowadzeniu limitów, coraz mniej nowych mieszkań zaczęło kwalifikować się do dopłat.

Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, to w 2011 roku co piąta osoba korzystająca z preferencyjnego kredytu sfinansowała jego budowę z pomocą państwa. W roku poprzednim praktycznie po połowie udzielono dopłat dla mieszkań z rynku wtórnego i pierwotnego. Najwięcej osób ubiegających się o kredyt Rodzina na swoim – ok. 39% miało 30 – 35 lat.

Łącznie w 2011 roku wartość udzielonych preferencyjnych kredytów hipotecznych wzrosła o prawie jedną czwartą w porównaniu z 2010 rokiem. W całym okresie dostępności Rodziny na swoim skorzystało z niego prawie 136 tys. osób.

Czytaj też: