Świadome budowanie historii kredytowej

Świadomość Polaków odnośnie budowania swojej historii kredytowej jest bardzo mała, w porównaniu do krajów zachodnich w tym wypadku pozostajemy w tyle. Mimo iż zdecydowana większość informacji zgromadzonych w Biurze Informacji Kredytowej jest pozytywna, wielu osobom zwrot: „widnieć w BIK” kojarzy się raczej negatywnie.pozytywna historia kredytwa wpływa na przyznanie pozyczki

Tylko niewielki odsetek Polaków buduje świadomie swoją historię kredytową, takie działania nadal nie są zbyt popularne.

Przekonanie, że jakakolwiek informacja o naszych zadłużeniach w instytucjach finansowych wielu z nas wprawia w zakłopotanie. Staramy się raczej zachować czyste konto i nie brać żadnych zobowiązań. Nasze nieświadome zachowanie powoduje, że nic na tym nie zyskujemy, jedynie zmniejszamy nasze szanse na korzystne pozyskanie gotówki na kredyt.

Pozytywne dane na temat naszej historii kredytowej to informacja dla banku, który dzięki wykazom regularnych spłat zobowiązań może ocenić naszą wiarygodność i rzetelność. Od historii kredytowej może zależeć wysokość udzielonej pożyczki, jej warunki oraz to, czy w ogóle instytucja finansowa nam ją przyzna.

Brak historii kredytowej nie pomaga!

Znacznie trudniej ocenić osobę nie posiadającą do tej pory żadnych zobowiązań, dlatego bank mniej przychylnie patrzy na takie anonimowe osoby.

Budowanie pozytywnej historii kredytowej w krajach zachodnich jest czymś naturalnym, młode osoby starają się zaciągać nawet niskie pożyczki, by w późniejszym okresie wypracować sobie szanse na lepsze oferty wyższych już zobowiązań – chociażby kredytów hipotecznych.

Szansą na pozyskanie pozytywnej historii kredytowej jest właśnie korzystanie z niewysokich kredytów konsumpcyjnych na zakup sprzętu AGD, RTV czy kredytów samochodowych. Regularna spłata zobowiązań pozwoli zwiększyć nasze szanse na otrzymanie kredytu, w chwili kiedy będziemy tego naprawdę potrzebować.

Czytaj też: