Spadek liczby samochodów kupowanych na kredyt

W ostatnim czasie Polacy chętniej kupują samochody używane w dobrym stanie niż nowe auta.mniejsze oprocentowanie kredytów samochodowych

Rynek kredytów samochodowych pod koniec ubiegłego roku zmniejszył się o jedną czwartą. W czwartym kwartale 2011 roku Polacy zaciągnęli niespełna 17 tys. kredytów samochodowych, to o 25,5% mniej niż w tym samym czasie w roku poprzednim. Wartość autokredytów wyniosła 755 mln zł, czyli była zmalała o 24% analogicznie do roku 2010.

Złe wyniki czwartego kwartału odbiły się na złych wynikach za cały 2011 rok. Zgodnie z danymi przedstawionym przez Open Finance w 2011 roku zaciągnięto łącznie 73,3 tys. (spadek o 18%) kredytów samochodowych o wartości 2,35 mld zł (spadek o 11,1%).

Obniżenie liczby udzielanych kredytów na auto odczuli przede wszystkim sprzedawcy nowych samochodów, w 2011 roku zaciągnięto na nie 33,4 tys. kredytów o wartości 1 mld 254 mln zł – ich udział zmalał o jedną siódmą.

Jeśli chodzi o auta używane ich sprzedaż zmniejszyła się o jedną piąta, a ich wartość spała tylko o 8,4%.

Niskie oprocentowanie kredytów samochodowych!

W związku ze słabnącą koniunktura na rynku motoryzacyjnym oraz wzrostem konkurencji banki zostały zmuszone do  obniżenia kosztów kredytów samochodowych. Obecnie oprocentowanie kredytu samochodowego osiągnęło poziom 6 – 7 %, czyli najniższy od kilkunastu lat, niektóre banki są w stanie zaproponować jeszcze lepsze warunki pożyczki – nawet 4% na nowe auto.

Czytaj też:

Be Sociable, Share!