Co zrobić w przypadku zaginionego przelewu bankowego?

Przesyłanie pieniędzy przez przelew bankowy to jedno z najbezpieczniejszych i najwygodniejszych dostępnych rozwiązań. Co jednak, jeśli przelew nie dotrze do odbiorcy?

W systemach bankowych pieniądze nie przepadają, w przypadku przelewów na większe sumy pieniędzy warto jednak sprawdzić czy numer konta odbiorcy jest poprawny lub nie zmienił się.

W przypadku przelewów wewnętrznych pieniądze z jednego konta trafiają na drugie już po kilku sekundach, w przypadku przelewów między bankami pieniądze powinny dotrzeć na rachunek odbiorcy już następnego dnia roboczego. Rzadko, ale zdarza się jednak, że środki nie trafiają na wskazane przez nas konto bankowe.

Najczęstszą przyczyną takiego zdarzenia jest błąd osoby zlecającej przelew. Z uwagi na liczne zabezpieczenia i cyfry kontrolne pomylenie cyfr w konie jest praktycznie niemożliwe. W tym przypadku od razu pojawia się komunikat o błędnym numerze rachunku.

Przelew na zamknięty rachunek bankowy

Często zdarza się, że wysłaliśmy pieniądze na rachunek, który już został zamknięty, a my nic o tym nie wiedzieliśmy. Stare numery kont nie są nikomu przekazywane, wiec nie ma obaw, że środki trafiły do kogoś innego. W tym przypadku pieniądze odsyłane są do zleceniodawcy. W ciągu czterech dni powinny trafić na nasze konto.

Jeśli do tego momentu pieniądze nie zostaną nam zwrócone problem jest nieco większy. Może się okazać, że konto, które zostało zamknięte jest jeszcze aktywne w systemie. Główną przyczyną takiego błędu jest pomyłka pracownika banku lub niedopełnienie obowiązujących formalności przez klienta.

Wówczas odbiorca powinien skontaktować się z bankiem i sprawdził czy jego konto zostało na pewno zamknięte, przesłane pieniądze mogą się tam znajdować. Jako zleceniodawcy możemy również złożyć w naszym banku reklamację i to on powinien zająć się wyjaśnieniem zaistniałej sytuacji.

Pieniądze nie powinny przepaść w systemie bankowym, jednak może potrwać trochę czasu zanim z powrotem je odzyskamy.

Czytaj też:

Dopasuj konto bankowe dla siebie

Be Sociable, Share!
Tags: ,