Jak sprawdzić historię kredytową w BIK-u?

Zanim będziemy ubiegać się o kredyt warto sprawdzić swoją historię kredytową odnotowywaną przez Biuro Informacji Kredytowej. Jeżeli mamy niespłacone długi możliwe, że nasze dane trafiły do któregoś z trzech obecnie działających Biur Informacji Gospodarczej (nie mylić z BIK-ami).biuro informacji kredytowej bik

Posiadanie pozytywnej historii w tych instytucjach może się okazać kluczowe dla naszej wiarygodności kredytowej. Raport z historią kredytową z BIK umożliwi nam przyspieszenie czynności związanych z uzyskaniem kredytu. Może być także gwarancją wiarygodności w innych sytuacjach (np. kupno samochodu, wynajem mieszkania). Dodatkowo, zapobiegliwi upewnią się, że nikt nie podszywał się pod nich w instytucjach finansowych.

Aby poczuć „z czym to się je” warto obejrzeć sobie przykładowy wzór takiego dokumentu udostępniony na stronie BIK-u. Raz na pół roku możemy ubiegać się o bezpłatną Informację Ustawową (raport Standard) zawierający dane osobowe i historię zobowiązań kredytowych. Możemy także zamówić „raport PLUS” za 30 złotych (lub 35 jeśli zażyczymy sobie dodatkowo oceny punktowej). By uzyskać wniosek należy ściągnąć ze strony BIK-u wniosek i wypełniony złożyć osobiście lub wysłać na adres Biuro Obsługi Klienta BIK, Warszawa 02-676, ul. Postępu 17A z dopiskiem „Raport”.

Raporty PLUS można otrzymać listem poleconym, a Informację Ustawową, gdy dopłacimy 10 zł (normalnie dojdzie w ciągu 30 dni roboczych). Poddanie się takiemu prześwietleniu pozwala przygotować się na negocjacje warunków kredytu z bankiem. Możemy także obrać inną drogę i wyrazić zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych przez bank, który potem sam zasięgnie informacji o nas w BIK-u. Należy pamiętać, że BIK nie jest „czarną listą dłużników”, a 90% informacji tam przechowywanych dotyczy pozytywnej historii kredytowej.

Zła historia kredytowa

Jeśli jednak mamy złą historię kredytową, to po uregulowaniu długów możemy poprosić bank, w którym podjęliśmy te zobowiązania, o wykreślenie naszych danych z BIK-u. Bank może odmówić, jeśli nagminnie nie dotrzymywaliśmy terminów spłaty. Wtedy nasza historia może być przechowywana przez BIK do pięciu lat i skutecznie przeszkadzać w uzyskaniu nowego kredytu. Często wiele zaległości związane jest zwłaszcza z drobnymi opłatami za konta lub karty kredytowe. W przypadku małżeństw, gdy jedna osoba ma niekorzystną historię kredytową, wprowadzenie rozdzielności majątkowej może polepszyć naszą sytuację.

Czytaj też:

Tags: