Jak porównać kredyty hipoteczne w różnych bankach?

porównanie kredytów mieszkaniowych

Dwie oferty, dwa banki i ograniczony wybór. Co zrobić by porównać dwa kredyty hipoteczne w różnych bankach i znaleźć to czego szukamy?

Cel

Przed porównaniem kredytów hipotecznych warto określić cel naszych działań. Powinniśmy ustalić, po co jest potrzebny nam kredyt, jakie są nasze możliwości budżetowe w przyszłości i jakie oczekiwania mamy dla kredytu i banku.

Takie określenie podstawowych kwestii pomoże nie tylko w zrozumieniu własnych potrzeb, ale i na wstępie zapobiegnie późniejszym zmianom zdania. Często zdarza się bowiem, że podczas poszukiwać i coraz to nowszych ofert zaczynamy zmieniać zdanie – i ostatecznie nie jesteśmy nawet w stanie porównać kilku opcji. Właśnie dlatego powinniśmy dokładnie spisać nasze wymagania.

Opcje

Kiedy znajdziemy dwie oferty, które mogą być dla nas atrakcyjne, powinniśmy dokładnie sprawdzić ich warunki. Biorąc „na warsztat” każdy z kredytów, w porównaniu kredytów hipotecznych powinniśmy wypisać kilka najważniejszych cech danego kredytu (im więcej tym lepiej). Następnie naszą uwagę musimy skierować na drugi kredyt. Właśnie wtedy szukamy odpowiedników wcześniej wypisanych cech. Całość możemy opisać w tabeli, aby łatwiej było nam je porównywać.

Kiedy już będziemy mieli gotową tabelę ofertową, zwracamy uwagę na naszą kartę z celami i zaznaczamy, które cele pokrywają się z kolejnymi punktami w tabeli. Należy pamiętać, że ostatecznie nie powinna przeważać prosta suma plusów i minusów. Tutaj nasza średnia powinna być ważona – wszak nasze potrzeby mają charakter gradualny.

Konsultacja

Od samego początku porównania kredytów hipotecznych, każdy z nas ma jakieś typy i preferencje. Wiemy więc, co nam się podoba, a co jest zupełnie nie do przyjęcia. Ostatnim etapem porównania powinna być konsultacja z inną osobą. Nie musi to być koniecznie specjalista z zakresu branży finansowej. Wystarczy, że będzie to współmałżonek czy bliski znajomy, który będzie miał nieco odmienne zdanie.

W przypadku naszych własnych finansów nie potrafimy zmienić perspektywy – często możemy na tym wiele stracić. Pomoc z zewnątrz na pewno się przyda – nawet, jeśli nie wybierzemy dzięki niej kredytu, będziemy mieli pewność tego, że nie pozostajemy w porównaniu kredytów hipotecznych sami sobie.

Czytaj też:

Banki – kredyt hipoteczny: