Ranking kredytów gotówkowych wiosna 2012

Wiosna, z racji remontów i pierwszej komunii, to czas wzmożonego zaciągania kredytów gotówkowych. Wybierając kredyt gotówkowy należy zwrócić przede wszystkim uwagę na RRSO – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (uwzględniającą większość kosztów kredytu). Portal totalmoney.pl przygotował ranking kredytów gotówkowych.porównanie kredytów gotówkowych

Założono, że kwota pożyczki wyniesie 3tys. zł spłacanych w 12 miesięcznych ratach, wśród ofert obecnych na rynku najniższe RRSO – 9,03% oferuje Getin Bank.

Bank Rata RRSO Prowizja Całkowity kwota kredytu
Getin Bank 261,94 zł 9,03% 0% 3 143,28 zł
Eurobank 269,36 zł 14,88% 0% 3 232,34 zł
BOŚ 271,60 zł 17,65% 3% 3 259,20 zł

Według wykonanego miesiąc później rankingu kredytów gotówkowych portalu bankier.pl przy kredycie w wysokości 15 tys. zł rozłożonym na 36 miesięcy najlepszą ofertę dla stałych klientów ma BNP Paribas, a dla nowych klientów najkorzystniejszą ofertę ma ponownie Getin Bank. Należy odnotować wysoką drugą pozycję ofert Eurobanku we wszystkich powyższych zestawieniach.

Bank Rata RRSO Prowizja Całkowity koszt  kredytu
BNP Paribas 479,82 zł 12,56% 0% 2 921,72 zł
Eurobank 502,62 zł 13,34% 3% 3 094,14 zł
Getin Bank 510,48 zł 14,59% 0% 3 377,35 zł

Przy wyborze kredytu gotówkowego należy także zwrócić uwagę na to, czy udzielający kredytu żąda od nas uiszczenia prowizji za samo udzielenie kredytu. W sieci dostępna jest duża ilość porównywarek, które pozwolą na wstępne wybranie najkorzystniejszej dla nas oferty.

Tyle pod względem samych finansów, istotne jest czy bank w ogóle będzie skłonny nam pożyczki udzielić. Ważne, by mieć nienaganną historię kredytową (którą śledzi Biuro Informacji Kredytowej), jeśli mieliśmy jakieś nieterminowo spłacane długi, sytuacja znacznie się komplikuje. Podstawą określenia naszej zdolności kredytowej zwykle są nasze miesięczne dochody. Im niższa kwota, o którą się ubiegamy, tym oczywiście łatwiej o uzyskanie kredytu. Wiele banków proponuje mniejsze oprocentowanie w przypadku skorzystania z innych produktów. Dodatkowo możemy zwiększyć sumę kredytu zgadzając się na dodatkowe ubezpieczenia proponowane przez bank, co zwiększy koszty, ale da nam nieco bezpieczeństwa w przypadku niewypłacalności.

Nie wpadnij w pułapkę!

Pamiętajmy, że możemy nadziać się na pewną pułapkę – zbyt łatwe warunki przyznania kredytu powinny wzbudzić naszą nieufność. Po pierwsze łatwe kredyty często oferują instytucje parabankowe, narzucające wysokie koszty spłaty kredytu. Po drugie jeśli ktoś patrzy na sprawy bardziej ogólnie to powinien odnotować, że to właśnie udzielanie kredytów ryzykownym klientom, spowodowało ostatnie zawirowania finansowe i bankructwa. Wprawdzie działo się to głównie na rynku kredytów hipotecznych, na którym banki stymulowane interwencją rządu rozdawały łatwe kredyty (tu kamyczek do ogródka gospodarczych liberałów), ale mechanizm ten dotyczy także kredytów gotówkowych.

Mogłoby się wydawać, że upadek banku w którym się zadłużyliśmy może nam wyjść nawet na dobre – czyżby nasze długi zostały anulowane? Niestety nie jest tak różowo, gdyż wierzytelności zwykle przejmują inwestorzy lub rzadziej – syndyk sprzedający długi innym bankom, dodatkowo nam dochodzą nerwy związane ze zmianą wierzyciela.

Banki – kredyt gotówkowy:


Be Sociable, Share!