Lokaty antybelkowe – zasady funkcjonowania

lokata antybelkowa, depozyt antybelkowy

Zamieszanie na polskim rynku lokat spowodowało, że polskie banki postanowiły udostępnić swoim klientom specjalne lokaty antybelkowe.

Jeszcze niedawno z przepisów prawa podatkowego, wynikało, że każda osoba, która posiadała lokatę powinna płacić podatek od odsetek uzyskanych w jej wyniku. Wysokość tego podatku to 19%. Była ona odliczana od naszego zysku. Sprawiało to, że w rzeczywistości zysk ostateczny był dużo mniejszy. Ordynacja podatkowa zapewniła jednak bankom możliwość wykorzystania drobnych zmian. Dlaczego?

Zaokrąglanie

Jak wynika ze wspomnianej ordynacji, podatek musi być zaokrąglony do pełnej kwoty – złotówki. Banki wiedząc o tym fakcie, stworzyły więc produkt nazywany lokatą antybelkową. Wykorzystuje on fakt zaokrąglenia oferując klientom podatek w wysokości  0 zł. W jaki sposób? Warunkiem jest to, by wysokość odsetek wynosiła 2,49 zł. 19% z tej kwoty to niecałe 50 gr co w zaokrągleniu do pełnego złotego daje 0zł. Dzięki takiemu postawieniu sprawy możliwe jest ominięcie całej procedury zgodnie z prawem.

Warunkiem takiego procesu jest jedynie to, by codzienna kapitalizacja odsetek nie wynosiła więcej, niż wspomniane 2,49zł. Wcześniejsze ustalenie kwoty kapitału może pomóc w wyliczeniu ostatecznej wysokości odsetek.

Zysk

W efekcie na lokacie antybelkowej (czy też na depozycie antybelkowym – bo tak też czasem jest określana ta lokata) możemy więcej zyskać. Kwota wydawać się może dość niska, jednak po podsumowaniu i porównaniu oferty ze zwykłą lokatą zauważyć możemy znaczną różnicę.

Zmiany?

Od początku 2012 roku Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami, które mają wprowadzić zaokrąglanie w skali grosza, a nie złotego. Jeśli odpowiednia ustawa zostanie zatwierdzona, być może lokaty takie nie będą już miały racji bytu. Mimo wszystko zanim proces legislacyjny będzie postępował, lokaty antybelkowe są dostępne na polskim rynku. Warto sprawdzić, które banki i na jakich warunkach mają je w swojej ofercie. Być może któraś z ofert przypadnie nam do gustu i sprawi, że będziemy mogli w korzystniejszy dla nas sposób oszczędzić.

Czytaj też:

Czym banki zastąpią korzystne lokaty antybelkowe w 2012 roku? >>