Czy warto brać kredyt na dowód?

Obecnie niezwykle kuszącą ofertą instytucji finansowych są kredyty lub pożyczki na dowód dla zadłużonych.

Kredyt taki można otrzymać w banku, w którym posiadamy konto osobiste, pod warunkiem oczywiście, że wywiązujemy się ze swych zobowiązań wobec niego. W praktyce oznacza to, że oferty „kredyt na dowód” skierowane są do osób, które już w swoich bankach brały wcześniej kredyty. Wówczas by otrzymać kredyt rzeczywiście może wystarczyć tylko okazanie się swoim dowodem osobistym. Pozostałe formalności załatwia wtedy bank weryfikujący podane przez klienta informacje odnośnie źródła dochodu.

Historia kredytowa

Dla banku ważne będzie także sprawdzenie naszej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej, czyli sprawdzenie czy w innym banku nie mamy zaległości ze spłatą kredytu a także ile kredytów ogółem zaciągnęliśmy do momentu starania się o kolejny i regularności ich spłaty. Dzięki temu, że bank sam sprawdza naszą historię kredytową nie trzeba dostarczać dodatkowych dokumentów ją potwierdzających, co rzeczywiście minimalizuje formalności.

Jeśli nasza historia kredytowa wykazuje jednak, że w przeszłości mieliśmy problemy z wywiązywaniem się z umów z bankiem, wówczas nie możemy liczyć na kolejny kredyt udzielony przez instytucję bankową.

Nie oznacza to jednak, że nie możemy otrzymać żadnego wsparcia finansowego tylko po okazaniu dowodu osobistego. Taką ofertę kierują do wszystkich osób, także już zadłużonych, parabanki. Należy jednak pamiętać, że nie jest to kredyt, których mogą udzielać tylko banki, ale pożyczka,a więc warunki umowy będą inne niż przy udzieleniu kredytu. Wtedy rzeczywiście dowód osobisty jest jedynym dokumentem wymaganym przy jej zaciągnięciu bez względu na to czy wcześniej korzystaliśmy z jej usług czy nie. Zgodnie z informacjami podanymi przez portal bankowy oferują one jednak o wiele wyższe oprocentowania niż banki gdyż tego typu placówki mają mniejszą możliwość weryfikacji wiarygodności kredytowej klienta ze względu na nie podleganie przez nie, w przeciwieństwie do banków, Komisji Nadzoru Finansowego.

Reasumując, „kredyt na dowód” możemy otrzymać tylko w banku, w którym mamy konto i z oferty którego korzystaliśmy wcześniej, a przy tym nienagannie wywiązaliśmy się z naszych zobowiązań. Inaczej nie można dostać kredytu tylko na podstawie dowodu osobistego. Ale o tym w swych ofertach banki już nie informują. Potencjalny klient dowiaduje się o tych warunkach dopiero podczas kontaktu w oddziale banku. Hasło „kredyt na dowód” jest więc tylko chwytem marketingowym, a w taki sposób można otrzymać tylko pożyczkę w tzw. parabanku.