Porównanie kont oszczędnościowych

Konta oszczędnościowe stają się coraz bardziej popularną metodą zabezpieczenia finansowego. Każdego dnia mnóstwo ludzi na całym świecie udaje się do placówek wybranych przez siebie banków w celu otwarcia takiego konta lub też – aby zaoszczędzić czas na czekaniu w kolejce – składają odpowiedni wniosek na stronie internetowej danego banku. Tylko co, jeśli nie potrafimy dokonać wyboru odpowiedniego dla nas konta oszczędnościowego?porównanie kont oszczędnościowych

Najczęstszym kryterium przy wyborze takiego konta jest wysokość oprocentowania. Czasami oprocentowanie w dwóch różnych bankach nie różni się wcale, albo to kwestia tylko o 0,01%. Tak też jest w przypadku banków, które porównamy.

 

Najbardziej popularnymi i zarazem najważniejszymi kryteriami przy wyborze konta oszczędnościowego są zyski, czyli wysokość oprocentowania, a także wszelkie opłaty i prowizje pobierane z tytułu prowadzenia, czy też założenia konta.

Pod względem powyższych kryteriów porównamy oferty dwóch banków – Credit Agricole oraz Citi Handlowy.

Credit Agricole to sieć banków spółdzielczych rodem z Francji, która w 1990r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Był on początkowo spółdzielczą kasą rolników, dlatego często nazywany jest również „Zielonym Bankiem”.

Natomiast Citi Handlowy to komercyjny bank z siedzibą w Warszawie, uprzednio znany jako Citibank Handlowy. Jest on 10. największym bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów oraz 18. pod względem ilości placówek.

Oprocentowanie

Pierwszym kryterium porównawczym kont oszczędnościowych powyższych banków jest oprocentowanie.

Credit Agricole w swym Rachunku Oszczędzam – Codzienne Zyski (8 miejsce w majowym rankingu kont oszczędnościowych 2012) oferuje oprocentowanie z dzienną kapitalizacją odsetek w wysokości 4,05%. Oprocentowanie naliczane jest już od pierwszej złotówki.

Z kolei Citi Handlowy oferuje posiadaczom Konta SuperOszczędnościowego (9 miejsce w majowym rankingu kont oszczędnościowych 2012) oprocentowanie w wysokości 4,04% (do 50 000zł), czyli podobnie jak Credit Agricole. Oby dwa rachunki oprocentowane są wg zmiennej stopy procentowej.

Opłaty za założenie i prowadzenie konta

Jeżeli chodzi o opłaty związane z prowadzeniem konta – tutaj mamy już większą różnicę pomiędzy obydwoma rachunkami. Założenie obu rachunków nic nie kosztuje, jednak brak opłat za prowadzenie jednego z nich jest już odpowiednio uwarunkowane.

Za prowadzenie Konta SuperOszczędnościowego nie zapłacimy nic, o ile wykonamy transakcje bezgotówkowe w wysokości 500zł, bądź przelejemy swoje wynagrodzenie w wysokości minimum 1500zł. Gdy nie spełnimy żadnego z obu kryteriów, koszty prowadzenia konta wyniosą nas 30zł.

Prowadzenia konta w Credit Agricole jest wolne od opłat. W żadnym z obu banków nie płacimy za dostęp do bankowości elektronicznej oraz za pierwszy przelew wewnętrzny, zewnętrzny oraz pierwszą wypłatę gotówkową w miesiącu. Za każdy kolejny przelew lub wypłatę płacimy już odpowiednio 9 zł w Citi Handlowym i 10 zł w Credit Agricole.

Credit Agricole na prowadzeniu

Pomimo tego, iż wysokość oprocentowania w obu bankach zasadniczo się nie różni, to Credit Agricole wysuwa się na prowadzenie, ponieważ oferuje dzienną kapitalizację odsetek. Sprawia to, że pomimo zmiennej stopy procentowej, każdego dnia zarabiamy. Drugą kwestią przemawiającą na rzecz Credit Agricole są opłaty. Pomimo tego, że za więcej niż jeden przelew w miesiącu płacimy o 1zł więcej, niż w Citi Handlowym, to samo prowadzenie konta nic nie kosztuje. Citi Handlowy natomiast żąda 30zł, o ile nie spełnimy wymaganych kryteriów. Jak widać, liczby przemawiają na rzecz Credit Agricole i to ten bank wygrywa w powyższym porównaniu kont oszczędnościowych.

Czytaj też:

Banki – konto oszczędnościowe: