Konto Oszczędnościowe PKO Plus

Konto Oszczędnościowe Plus to atrakcyjny produkt depozytowy łączący zalety lokaty i konta osobistego. Pozwala zarabiać jak na lokacie, mając jednocześnie swobodę dysponowania pieniędzmi jak na koncie osobistym. – tak przedstawia korzyści posiadania konta oszczędnościowego bank PKO BP. Sprawdzimy, czy Konto Oszczędnościowe Plus rzeczywiście jest tak atrakcyjne, jak opisuje je powyższy bank.

Konto Oszczędnościowe Plus przeznaczone jest dla osób, które oczekują zysków jak na lokacie, jednocześnie mając swobodę dysponowania pieniędzmi bez utraty odsetek jak na koncie osobistym. Konto to służy przede wszystkim przechowywaniu oszczędności bez obowiązku wpłaty minimalnej kwoty.

Możliwe jest także dokonywanie przelewów oraz wpłat i wypłat z rachunku, a także korzystanie z innych usług bankowych oferowanych przez PKO Bank Polski w ramach rachunku. Bank oferuje swobodny dostęp do swojego konta oszczędnościowego poprzez bankowość elektroniczną iPKO za pomocą Internetu, telefonu, bądź terminala samoobsługowego.

Do założenia Konta Oszczędnościowego Plus nie jest konieczne posiadanie konta osobistego w banku. Wystarczy udać się do najbliższej placówki banku, bądź też złożyć wniosek na stronie internetowej www.pkobp.pl i podpisać umowę z bankiem na czas nieokreślony.

Opłaty i odsetki

Bank nie pobiera opłaty za pierwszy przelew, bądź wypłatę środków w danym miesiącu. Za każdy kolejny przelew pobierana jest opłata zgodna z Taryfą prowizji i opłat bankowych PKO BP. Prowadzenie Konta Oszczędnościowego Plus jest zupełnie darmowe, podobnie jak korzystanie z bankowości elektronicznej iPKO.

Klient ma swobodny dostęp do swojego konta przez 24h na dobę. Jeżeli chodzi o odsetki – są one kapitalizowane w okresach miesięcznych, podobnie zresztą jak w innych bankach. Odsetki nalicza się od pierwszego dnia wpływu środków pieniężnych na konto do dnia poprzedzającego wypłatę środków z konta oraz dopisywane są do salda rachunku.

Oprocentowanie niskich lotów

Oprocentowanie środków w skali roku nie jest już niestety tak wysokie, jak w innych bankach. W porównaniu z liderem, którym jest Deutsche Bank, oprocentowanie jest dosyć niskie. W rankingu nie znajduje się nawet w pierwszej dziesiątce. Deutsche Bank oferuje w skali roku 8,1%, a PKO BP od 3,9% do 4,35%. Oprocentowanie zależne jest od ilości środków przechowywanych na koncie, liczone wg zmiennej stopy procentowej. Dokładne oprocentowanie w tabeli poniżej.

Środki Oprocentowanie
do 999,99zł 3,90%
Nadwyżka ponad 999,99zł do 9999,99zł 3,95%
Nadwyżka ponad 9999,99zł do 19 999,99zł 4,00%
Nadwyżka ponad 19 999,99zł do 49 999,99zł 4,00%
Nadwyżka ponad 49 999,99zł do 99 999,99zł 4,10%
Nadwyżka ponad 99 999,99zł do 199 999,99zł 4,10%
Nadwyżka ponad 199 999,99zł do 499 999,99zł: 
a) Dla Klientów bankowości a) 4,35%
b) Dla pozostałych Klientów b) 4,25%
Nadwyżka ponad 499 999,99zł do 999 999,99zł:
a) Dla Klientów bankowości prywatnej a) 4,35%
b) Dla pozostałych Klientów b) 4,25%
Nadwyżka ponad 999 999,99zł:
a) Dla Klientów bankowości prywatnej a) 4,35%
b) Dla pozostałych Klientów b) 4,25%

Nie tak dobre, jak je piszą

Konto Oszczędnościowe Plus ma swoje zalety. Przede wszystkim brak opłat za korzystanie z konta oraz darmowy dostęp do bankowości elektronicznej.

Dobrą stroną jest również to, że nie musimy posiadać konta osobistego w banku PKO, aby stać się właścicielem konta oszczędnościowego. Jednak swoboda dysponowania środkami jak na koncie osobistym jest jednak trochę naciągana. Owszem, można bez przeszkód dokonywać wpłat i wypłat, czy przelewów, jednak darmowy jest tylko jeden przelew wychodzący w miesiącu. Za każde kolejne pobierana jest odpowiednia prowizja.

Słabą stroną jest także wysokość oprocentowania. Jeżeli chcesz zarobić poprzez oszczędzanie, to PKO BP nie będzie zbyt dobrym wyborem. Natomiast jeśli zależy Ci na trzymaniu gotówki w bezpiecznym miejscu oraz możliwości nieograniczonego dostępu do konta bez żadnych opłat – Konto Oszczędnościowe Plus jest godne polecenia.