Czy lepiej wziąć kredyt hipoteczny bezpośrednio w banku czy korzystając z usług pośrednika?

kredyty hipoteczne, pożyczka mieszkaniowa, hipotekaKiedy chcemy wziąć kredyt hipoteczny zawsze mamy wątpliwości, w jaki sposób to zrobić – bezpośrednio w banku czy przez pośrednika?

Najważniejszą kwestią, jaka nasuwa się przy zastanawianiu się nad tym, by wziąć kredyt hipoteczny przez pośrednika jest to, że za wszelkie porady czy usługi jakie nam świadczy, musimy zapłacić. Niestety zbytnie oszczędzanie w tym przypadku – będące częstą przypadłością przeciętnego polskiego klienta banku – może nam tylko zaszkodzić.

Pośrednik to osoba, która z pewnością zna się na możliwościach poszczególnych banków oraz na tym, jak wygląda obecnie polski rynek kredytów hipotecznych. Jest to bardzo przydatne ze względu na to, że jest on w stanie porównać ofertę nie tylko przez wzgląd na to co podają w swych folderach banki, ale i też ze względu na swoje doświadczenie.

Formalności

Pośrednictwo kredytowe ma również inną pozytywną cechę. Firmy pośredniczące w załatwianiu kredytu hipotecznego najczęściej załatwiają za nas wszystkie niezbędne formalności, przez co my uczestniczymy w procesie kredytowym tylko w jego najważniejszych momentach – np. przy popisywaniu umów itp. Jest to bardzo wygodne dla osób, które nie tylko nie znają się na sprawach finansowych, ale i po prostu nie mają czas na to, by sprawdzać wszystkie oferty na rynku.

Jednostronność

Istnieje jedna najpoważniejsza wada korzystania z usług pośrednika kredytu hipotecznego. Jeśli będziemy za mało zaangażowani w poszukiwania odpowiedniej oferty i czujni w odniesieniu do kompetencji naszego pośrednika, możemy dać się oszukać lub przynajmniej zmanipulować.

Zdecydowanie podejrzane jest każde zachowanie, które sprawia, że czujemy, iż pośrednik koniecznie chce nam proponować tylko jedną ofertę lub kilka ofert tej samej firmy. Może to bowiem świadczyć o jego jednostronności, a co za tym idzie – o tym, że nie dba o nasz interes, tylko o interes danego banku. Warto przed pójściem do pośrednika sprawdzić opinie o nim lub zapytać znajomych czy znają kogoś wartego polecenia. Na każdym etapie rozmów możemy się przecież w odpowiedni sposób zabezpieczyć.

Be Sociable, Share!