Leasing i opłaty dodatkowe

koszty leasingu

Samochód czy nieruchomość – możliwy jest leasing. Ile jednak trzeba za niego zapłacić? Wszystko o koszcie leasingu.

Leasing to bardzo popularna forma wynajmowania komuś przedmiotu w zamian za formę ratalnej opłaty. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że rata to jeszcze nie wszystkie koszty tego typu umowy. Dochodzą do niej bowiem jeszcze inne, które mogą sprawić, że osoby niezaznajomione z tym tematem zostaną zniechęcone, zanim się na cokolwiek zdecydują.

Wpłata początkowa

Bardzo częstą praktyką jest pobieranie przez leasingodawcę opłaty początkowej od zgłaszającego się do niego klienta. Jest to pewnego rodzaju otwarcie całego procesu leasingowego. Nie jest to jednak wpłata poza finansami transakcji. Od jej wysokości zależy też to, jak wysokie będą raty leasingu (charakter tych dwóch wartości jest odwrotnie proporcjonalny). Warto więc na początku zapłacić więcej, aby raty mogły rozkładać się na mniejsze kwoty.

Opłaty manipulacyjne i koszty obsługi

W związku z tym, że leasing to umowa związana z kosztem obsługi i innymi elementami, zbliżone do bankowych, wiele leasingodawców zastrzega sobie prawo do pobrania opłaty manipulacyjnej. Oczywiście tego typu opłata znacznie zniechęca wszelkich potencjalnych klientów, bo zwiększa koszt leasingu. W związku z tym, firmy zajmujące się leasingiem, rezygnują z ich pobierania na rzecz przyciągnięcia klienta bardziej oczywistymi warunkami.

Ubezpieczenie

Co prawda nigdzie nie jest dokładnie określone, kto powinien być za tę czynność odpowiedzialny, ale przedmiot umowy leasingowej powinien być ubezpieczony. Ze względów wygody firm leasingowych zazwyczaj ubezpieczenia dokonuje leasingobiorca, przez to koszt leasingu po podsumowaniu jest jeszcze wyższy. Szczególnie należy o tym pamiętać, bo ten element zazwyczaj nie jest wymieniany w ofertach leasingowych – jest oczywistym domysłem.

Depozyt gwarancyjny

Każdy musi się w jakiś sposób zabezpieczać. Właśnie dlatego umowa leasingu przewiduje wprowadzenie tzw. depozytu gwarancyjnego. Kwota wliczona na jego poczet nie przepada – jest włączona do rat leasingowych lub podlega zwrotowi – w zależności od woli leasingobiorcy. Mimo wszystko, w podsumowaniu kwota ta musi być włączona do początkowego kosztu leasingu, bo trzeba ją przygotować przed podpisaniem umowy.

Czytaj też: