Pożyczki społecznościowe – jak to działa?

pożyczka prywatna, Era Internetu i społeczności – tak w skrócie można nazwać przemiany na obecnym rynku. Jak ma się to do kwestii finansowych? Tworzy to przestrzeń dla pożyczek społecznościowych.

Pożyczki społecznościowe to nic innego jak forma pożyczania pieniędzy osoby prywatnej od osoby prywatnej. W samym procesie pośredniczy najczęściej Internet, a kontakt odbywa się za pośrednictwem stron społecznościowych.

Gdy chcę wziąć pożyczkę

Jeśli dana osoba chciałaby wziąć pożyczkę powinna zarejestrować się na jednej ze stron specjalnie do tego stworzonych. W danym serwisie podaje informacje o sobie oraz informacje na temat tego, na jaki cel potrzebna jest określona kwota pieniędzy. Właśnie tam znaleźć można „ogłoszenia” drugiej strony, czyli osób które mogą komuś pożyczyć pieniądze na konkretny procent i konkretny czas. W efekcie osoby te kontaktują się ze sobą i dopełniają wszelkich formalności.

Gwarancja

Kwestie finansowe wymagają bezpieczeństwa, dlatego serwisy o których mowa umożliwiają stworzenie finansowej historii pożyczkobiorcy dzięki czemu może on być wiarygodny dla osoby pożyczającej. Sam portal pożyczkowy, na którym można wziąć pożyczkę społecznościową pełni jedynie rolę pośrednika w całej transakcji. Oczywiście wszelkie kwestie prawne są tam regulowane, a regulamin funkcjonowania zarejestrowanych osób w serwisie jest dokładnie określony.

Zalety i wady

W przypadku tego typu usług zdania mogą być podzielone. Z jednej strony forma procesu pożyczkowego uwalnia obie strony od pewnych ograniczeń, które mogą narzucać banki w kwestiach związanych z formalnościami. Z drugiej jednak strony dosyć wolna forma zostawiać może furtkę wszelkiego rodzaju oszustom, którzy chcą wykorzystać uproszczoną stronę formalność.

Inwestowanie

Pożyczka społecznościowa ma jeszcze jeden wymiar. Jest traktowana przez pożyczkodawców jako inwestycja. Określenie procentu, na który pożyczka ma być spłacona to nic innego jak planowanie zysku z pożyczanej kwoty. Osoby, które posiadaj konkretny kapitał mogą w ten sposób zarobić – muszą jednak pamiętać o tym, aby bardzo dokładnie sprawdzać wiarygodność pożyczkobiorców.

Czytaj też:


Be Sociable, Share!