WIBOR a lokata bankowa

WIBOR a lokaty bankoweOszczędzanie może mieć różne wymiary. Niektórzy preferują tradycyjne świnki, inni wolą nowoczesne formy oszczędzania. Lokata bankowa WIBOR jest jedną z tych form.

Oszczędzanie w Polsce stało się ostatnio bardzo popularne. Banki prześcigają się w różnorodności ofert, które klienci masowo wykupują. Dzięki ogólnemu dostępowi do informacji związanej z inwestycjami oraz rozwinięciu szeroko pojętego doradztwa, coraz częściej zdarza się, że przeciętni Polacy korzystają z dość zaawansowanych możliwości. Właśnie tak jest w przypadku lokaty bankowej.

Zasady

WIBOR to wskaźnik wysokości oprocentowania pożyczek, który wpływ ma również na lokaty. W związku z istnieniem tego wskaźnika stworzono specjalny typ lokat, które rządzą się prawami zależnymi od zmian tego oprocentowania. Rynek międzybankowy jest tak skomplikowany, że musi być regulowany właśnie dzięki temu wskaźnikowi.

Dla specjalistów?

Wysokość oprocentowania lokat opierających się na tym wskaźniku, przelicza się w specyficzny sposób, sumując stawkę WIBOR w danym przedziale czasowym z dodatkowym oprocentowaniem. Oczywiście, jeśli ma się wszystkie dane, dość łatwo jest wszystko policzyć, jednak właściciel lokaty bankowej może w razie wątpliwości udać się do banku, w którym posiada lokatę lub do odpowiedniego doradcy, który przekaże mu niezbędne dane i pomoże przeliczyć wszystkie wartości.

Jakie banki?

Aktualnie na polskim rynku niewiele banków oferuje lokatę bankową WIBOR, jednak można znaleźć przykłady takich, które z powodzeniem udostępniają tę możliwość. Są nimi między innymi Meritum Bank, FM Bank, Raiffeisen Bank, Santander Consumer Bank, Bank BGŻ, INVEST-Bank. Osoba, która chciałaby sprawdzić skuteczność takiej lokaty może znaleźć wszelkie informacje na stronach danych banków lub bezpośrednio w samych placówkach.

Wybierz najlepszy

Trudno porównać oferty banków. Pomimo oparcia na jednym wskaźniku, każdy z nich oferuje inne oprocentowanie oraz odmienny czas, na który można założyć lokatę. Różnice znaleźć można również w wymaganiach dotyczących kwestii formalnych, takich jak posiadanie konta w danym banku czy minimalna wartość lokaty.

Czytaj też:

Be Sociable, Share!