Co dalej z lokatą antybelkową?

Jeszcze niedawno bardzo popularną formą oszczędzania była lokata antybelkowa. Jednak z dniem 1 stycznia 2012r. Ministerstwo Finansów wprowadziło zmianę w ordynacji podatkowej, której celem była likwidacja tego typu lokat. W związku z tym lokaty antybelkowe oficjalnie zakończyły swój żywot z dniem 1 kwietnia 2012r. Co dalej? Czy lokaty antybelkowe zostaną zamienione na nowy rodzaj lokat?

Lokata antybelkowa to lokata pozwalająca na uniknięcie podatku Belki. Charakteryzuje ją dzienna kapitalizacja odsetek, co przy zysku dziennym nieprzekraczającym 2,49zł, po zaokrągleniu podatek wynosi 0 zł. Jednak w zeszłym roku rząd zadecydował o wprowadzeniu zmian, które doprowadzą do likwidacji lokaty antybelkowej.

lokaty antybelkowe

Zgodnie z nowymi zasadami, suma podatku ma być zaokrąglana nie do pełnych złotówek, jak do tej pory, ale do pełnych groszy. Co to oznacza? Dzięki temu zniknęła możliwość omijania podatku Belki. Dla oszczędzających jest to zdecydowanie zła wiadomość.
Nowe zasady odbiją się przede wszystkim na tych, którzy na kontach oszczędnościowych przechowują niewielkie sumy pieniędzy. Może się okazać, że po zaokrągleniu podatku, będzie on wynosił tyle, co odsetki. Oznacza to, że nasze oszczędzanie będzie w rzeczywistości fikcyjne, a podatek znacznie przekroczy 19%.

Nowy hit, czy kit?

Nowe zmiany doprowadziły do likwidacji lokat antybelkowych, jednak nie obejmą one polisolokat. Czy polisolokaty staną się nowym hitem oszczędzania? Póki co zyskują coraz większą popularność. Polisolokata to połączenie lokaty z polisą na życie, która jest objęta oprocentowaniem. Oferują je banki, które to są pośrednikiem pomiędzy klientem a zakładem ubezpieczeń.

Gdy okres polisolokaty się kończy, ubezpieczający przelewa oszczędności wraz z odsetkami ubezpieczonemu, a w przypadku jego śmierci – przekazuje należność jego spadkobiercom.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że polisolokata nie jest do końca bezpieczną formą oszczędzania w porównaniu z tradycyjną lokatą. Polisolokata jest gwarantowana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, natomiast standardowa lokata przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W praktyce oznacza to, że BFG świadczy gwarancję do 100 000 Euro, a UFG gwarantuje do 50% kwoty ubezpieczenia, jednak nie więcej niż 30 000 Euro.

Sam zdecyduj

Okazuje się, że przeciętnemu Polakowi nie jest dane oszczędzać. A przynajmniej nie pozwala się na oszczędzanie dla własnego zysku. Jeśli chcesz zaoszczędzić, uda ci się to jedynie odkładając większe sumy pieniędzy.

Polisolokata czy tradycyjna lokata? Sam zdecyduj, co dla ciebie będzie bardziej opłacalne.

Czytaj też: