Jak wybrać konto osobiste?

Konto osobiste to inaczej rachunek bankowy. Służy głównie do przechowywania środków pieniężnych jego posiadacza oraz dokonywania na jego zlecenie rozliczeń pieniężnych. Konto osobiste jest dzisiaj najbardziej powszechną formą przechowywania gotówki i właściwie każdy bank ma go w swojej ofercie. Czym się kierować przy wyborze idealnego dla nas konta osobistego? Najlepiej skorzystać z kilku najważniejszych kryteriów.

Banki prześcigają się w coraz to nowych ofertach kont osobistych. Na rynku jest ich wiele rodzajów, dostosowanych do naszych potrzeb. Są konta PAYBACK, które naliczają nam punkty po dokonaniu płatności bezgotówkowej w ramach programu PAYBACK, konta specjalne dla kobiet, które premiują zakupy bezgotówkowe poprzez zwracanie nam części pieniędzy wydanych na zakupy czy też specjalne konta dla firm lub studentów. Wszystko po to, aby zdobyć klienta z każdej sfery społecznej. Dlatego też przy wyborze odpowiedniego dla ciebie konta, zadaj sobie podstawowe pytanie: czego oczekuję?

jak wybrać konto osobiste

Zwróć na to uwagę

Przy wyborze konta osobistego dobrze zwrócić uwagę na: opłaty związane z założeniem i prowadzeniem konta, dostęp do placówek i bankomatów, dostęp do konta czy też sposób zatwierdzania operacji.

Opłaty

Większość banków nie pobiera opłat za założenie oraz prowadzenie konta. Warto jednak sprawdzić wysokość opłat za kartę, przelewy, zlecenia stałe, wpłaty i wypłaty, wyciągi czy bankowość elektroniczną. Najlepiej dokładnie zapoznać się z kilkoma ofertami rachunków osobistych, a przy tym obliczyć ile będzie nas kosztowało miesięczne prowadzenie konta. To ważne, bo może się okazać, że rocznie oddajemy bankowi nawet kilkaset złotych.

Dostęp do placówek

Nie wybieraj konta w banku, którego placówka i bankomat nie znajdują się w twoim mieście. Wszelkie wynikłe problemy mogą być trudne do rozwiązania, gdy okaże się że do banku musisz jechać nawet kilkanaście kilometrów. Warto wybrać bank, który zawsze jest „po drodze” i gdzie wszystko możesz szybko załatwić bez robienia zbędnych kilometrów.

Dostęp do konta

Obecnie większość banków oferuje możliwość korzystania z bankowości elektronicznej. Dzięki temu możesz kontrolować stan swojego konta leżąc w łóżku i popijając gorącą herbatę oraz dokonywać transakcji o każdej porze dnia i nocy bez wyściubiania nosa spod kołdry. Coraz bardziej popularny staje się również dostęp do konta osobistego poprzez telefon i SMS.

Zatwierdzanie operacji

Jeszcze jakiś czas temu banki przy zakładaniu konta przekazywały klientom specjalne zdrapki, dzięki którym można było dokonać płatności elektronicznej. Chociaż ten sposób wciąż funkcjonuje (np. w PKO BP), to większość banków wysyła poprzez SMS hasło, które umożliwi nam dokonanie przelewu. Jest to dużo bezpieczniejsze, bo do zdrapki ma praktycznie dostęp każdy, zdrapkę możemy zgubić, natomiast hasło wysyłane jest bezpośrednio na nasz telefon komórkowy, dzięki czemu mamy pewność, że nikt inny nie może dokonać płatności z naszego konta.

Wybierz ofertę

Wybrałeś kilka ofert, które najbardziej odpowiadają twoim potrzebom? Teraz wystarczy porównać je pod względem powyższych kryteriów, obliczyć wysokość ewentualnych opłat i udać się do banku. Pamiętaj, by wybrać tak aby zyskać, a nie stracić.

Czytaj też:

Be Sociable, Share!
Tags: ,