Zaciągnąć kredyt hipoteczny i wynająć mieszkanie?

kredyt z wynajmem mieszkaniaKredyt hipoteczny to poważny finansowy krok. Bardzo często okazuje się, że jego spłacanie przerasta nasze finanse. Co zrobić by sobie pomóc?

Wiele osób w ostatnim czasie bierze kredyt hipoteczny na mieszkanie. Po jego zakupie nie wprowadza się jednak do zakupionego lokalu, lecz wynajmuje go na jakiś czas, wykorzystując jednocześnie dotychczasowe lokum mieszkaniowe do „przeczekania” najtrudniejszego okresu spłacania.

Jest w tym rzeczywiście jakiś sposób, dlatego, że zanim zakupione mieszkanie stanie się naszym wymarzonym miejscem na ziemi, minie trochę czasu. Poza spłaceniem kredytu pozostaje jeszcze ewentualne odremontowanie czy odświeżenie mieszkania (np. jego odmalowanie) oraz zakupienie stosownych sprzętów – co bardzo często wymaga dużych nakładów finansowych.

Jednocześnie, rzadko zdarza się, że kupując swoje mieszkanie porzucamy swoje dotychczasowe lokum. Właśnie dlatego warto kupione mieszanie wynająć.

Jak i komu?

Oczywiście najczęstszym przykładem tego typu zabiegów wspomagających budżet kredytobiorcy jest wynajmowanie mieszkania studentom. Młodzi ludzie nie wymagają fantastycznych warunków, a wszelkie wygody niezbędne ustatkowanemu właścicielowi mieszkania nie są dla nich koniecznością. Dlatego częstym jest proceder wyposażania mieszkania jedynie w najpotrzebniejsze elementy (np. pralka, lodówka, łóżka, oświetlenie, stół i krzesła). Reszta zaś należy do mieszkańców. Ze względu na tryb studiowania, studenci są zdolni wyposażać takie mieszkanie na własną rękę, ponieważ być może spędzą w nim aż pięć lat.

Umowy i formalności

Do tego typu wynajmu stosuje się standardowe umowy wynajmu. Wynajmowanie lokalu w takich warunkach nie jest niczym nielegalnym, a może przynieść nam niezwykłe korzyści. Bardzo często, poza samym pokryciem rachunków i raty kredytu, może przynieść dochód, co w przypadku kredytobiorcy oznacza szybszą spłatę kredytu lub uzbieranie finansów na stopniowe wyposażanie mieszkania. To jeden z niewielu sposobów, który może pomóc w szybszej spłacie kredytu hipotecznego poprzez użyczenie przedmiotu kredytowego. Warto zainteresować się takim pomysłem. Obecnie stosuje go bardzo wiele osób i z pewnością większość z nich może go polecić.

Czytaj też: