Wyższe stopy procentowe a raty kredytu

podwyżka stóp procentowychW tym miesiącu stopy procentowe poszły w górę. Nie było to szczególnym zaskoczeniem dla osób orientujących się w temacie giełdowych przemian. Jaki może to mieć jednak skutek dla niczego nieświadomych kredytobiorców?

Wysokość stóp procentowych to szeroki temat, który dotyczy zarówno ogólnej polityki finansowej, jak i bezpośrednio obywateli. Stopy oficjalne banku centralnego ustalane są przez Radę Polityki Pieniężnej. Dla nas jednak większe znaczenie ma stopa rynkowa, poprzez którą określany jest procent kredytów między bankami. Oczywiście te dwa rodzaje mają na siebie wpływ, stąd zamieszanie ostatnich tygodni.

Ze względu na rosnącą inflację Rada Polityki Pieniężnej zwiększyła wysokość stóp procentowych o 25 punktów. Giełda to miejsce, w którym każdy ruch pociąga za sobą inny. W ostatnim miesiącu wzrosły stopy procentowe, dlatego można się spodziewać, że taką tendencję będą miały również raty kredytów. Na te zmiany trzeba jednak czekać, bo żywy organizm giełdowy nie reaguje od razu.

Skutki

Skutkiem oczywiście będzie zwiększenie raty kredytu, jednak czas tego wydarzenia może być zróżnicowany ze względu na bank, w którym został zaciągnięty kredyt. Każdy z banków bierze przy rozliczeniu pod uwagę stawkę z innego czasu – dla jednych może to być na tyle wczesny okres, że zapłacą więcej już w czerwcu. Inni, dzięki rozliczeniu z końca miesiąca poczują wyższe raty dopiero w lipcu.

Wzrost

Oczywiście trudno przewidzieć na ile raty te wzrosną. Przewidywania giełdowe można opierać na stopach NBP i WIBOR 3M jednak wszystko okaże się dopiero w określonym momencie. Specjaliści wyliczają, że możliwy wzrost może wynieść ponad 2,5 procenta przy każdej setce tysięcy kredytu.

Co dalej?

Istnieją również prognozy, że RPP w związku z przemianami gospodarki polskiej wycofa swoją decyzję. Trudno stwierdzić jak będzie naprawdę. Wszelkie przewidywania są jednak tylko propozycją, dlatego, że nie raz nauczyliśmy się nieprzewidywalnego charakteru giełdy. Tak wiele czynników ma tu wpływ na daną sytuację, że nie sposób stwierdzić jednoznacznie, jaki będzie stan wysokości stóp procentowych.

Zobacz też: