Jak bezpiecznie korzystać z karty kredytowej?

karta kredytowaKarta kredytowa to nie tylko łatwy sposób robienia zakupów. To również odpowiedzialność. Jak bezpiecznie z niej korzystać?

Korzystanie z karty kredytowej w Polsce rozpowszechniło się już na tyle, by banki w swojej standardowej ofercie przekazywały je na ręce klientów. Posiadanie więc takiej karty nie jest dziś już niczym szczególnym. Czy potrafimy z niej jednak bezpiecznie korzystać?

Zagrożenia

Współcześnie wszelkie narzędzia zabezpieczające korzystanie z karty kredytowej są na tyle zaawansowane, że istnieje niewielkie ryzyko wykorzystania karty bez naszej woli. Mimo wszystko, podstawowe zasady bezpieczeństwa powinny być zachowane ze względu na to, że system zabezpieczeń może niekiedy zawieźć. Ryzyko kradzieży karty nie jest na tyle groźne, dopóki mamy świadomość limitu kredytowego na danej karcie. Jeśli on nie istnieje, a żadne dane autoryzacyjne podczas korzystania z karty nie są wymagane, sprawa może się już skomplikować.

W przypadku kradzieży karty kredytowej, skradziona może zostać również tożsamość właściciela. Złodziej pod przybranym nazwiskiem może złożyć wniosek o wydanie dodatkowego egzemplarza karty. Wtedy, nawet jeśli odzyskamy naszą starą kartę, w obiegu będzie krążyć ta fałszywa – choć legalnie wydana.

Jakie zabezpieczenia?

Dziś sam podpis przy pasku magnetycznym wydaje się być marnym zabezpieczeniem. Dlatego wprowadzono dodatkowe kody na karcie oraz stworzono jej wirtualny odpowiednik. Ten ostatni element jest wyjątkowo korzystny dla posiadacza karty, gdyż każda transakcja wykonywana przy jej użyciu musi być autoryzowana.

Co możemy zrobić sami?

Przede wszystkim powinniśmy dbać o naszą kartę kredytową. Jej użyczanie lub prezentowanie nie powinno wchodzić w grę. Dodatkowo podczas płatności internetowych powinno się korzystać tylko z potwierdzonych źródeł płatniczych. Jeśli dana strona internetowa nie zapewni bezpieczeństwa naszym danym osobowym, istnieje prawdopodobieństwo ich wykorzystania przez osoby trzecie. Dokładnie ta sama ostrożność dotyczy miejsc płatniczych (np. w sklepie) czy przy bankomatach.

Czytaj też: