Jak znaleźć dobry kredyt hipoteczny?

W dzisiejszych czasach głównym źródłem wiedzy jest Internet. Internet służy nam m.in. do udzielania się na portalach społecznościowych, przeglądania prasy, poszukiwania pracy, czy też poszukiwania informacji. Wielu z nas poszukuje w Internecie informacji na temat kredytów hipotecznych. Przeglądamy strony internetowe banków, czytamy artykuły, czy też przeglądamy fora, które to nie są zbyt rzetelną formą informacji. Czy przy poszukiwaniu idealnego kredytu hipotecznego warto korzystać z Internetu, czy też lepiej udać się do doradcy finansowego, konsultanta bankowego, a może skorzystać z rady dobrego znajomego? Przeczytaj nasze rady, a dowiesz się jak znaleźć kredyt hipoteczny odpowiadający twoim potrzebom.

ranking kredytow hipotecznych Kredyt hipoteczny to długoterminowy kredyt bankowy, którego zabezpieczeniem jest hipoteka. Kredyt hipoteczny udzielany jest zazwyczaj na kupno nieruchomości lub budowę domu. Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego jest jedną z najważniejszych i zarazem najpoważniejszych w życiu przeciętnego Kowalskiego. Dlaczego? Bo jest on wieloletnim obciążeniem finansowym na kilkaset tysięcy złotych. O zapłaceniu jednej z rat nie możemy zapomnieć lub po prostu jej pominąć. O ile nie wygramy w toto lotka lub nie staniemy się nagle posiadaczami ogromnej sumy pieniędzy, nie będziemy w stanie spłacić kredytu „na raz”. Co w takim razie zrobić, aby decyzja o wyborze kredytu była właściwa?

Twoje kryteria

Kredyt hipoteczny jest dosyć skomplikowaną sprawą. Składa się na niego wiele czynników, m.in. takich jak: oprocentowanie, prowizje, waluta kredytu, spread, raty stałe i malejące czy okres w jakim zobowiązujemy się spłacić wszystkie raty. Zanim określisz swoje priorytetowe kryteria, warto wcześniej skorzystać z Internetu, bądź udać się do doradcy, aby zaznajomić się z najważniejszymi pojęciami, z którymi związany jest kredyt hipoteczny.

Internet

Gdy już zaznajomisz się z podstawowymi pojęciami i wybierzesz swoje kryteria, należy przejść do kroku 2, czyli poszukiwań najlepszej oferty. Nie masz czasu na spotkania z doradcami i wolisz poszukać informacji w Internecie? Staraj się szukać rzetelnych informacji. Przede wszystkim – nie sugeruj się tylko informacjami zamieszczonymi na forach internetowych. Znajdziesz tam mnóstwo sprzecznych informacji na temat konkretnych ofert czy banków. Nierzadko wypowiadają się na nich ludzie, którzy nie mają większego pojęcia w danym temacie, tylko polegają na informacjach zdobytych np. od znajomych. Tak więc jeśli zdecydujesz się na Internet jako źródło informacji, warto odwiedzić oficjalne strony banków, na których znajdziesz konkretne oferty oraz regulaminy, z którymi warto się dokładnie zaznajomić.

Doradztwo finansowe

Nie lubisz szukać ofert na własną rękę i wolisz udać się do specjalisty? Nic prostszego, wystarczy udać się do doradcy finansowego. Usługi taki oferują np. Gold Finance, czy Open Finance. Jeśli przedstawisz najważniejsze dla ciebie kryteria, twój indywidualny doradca znajdzie dla ciebie najwłaściwszą ofertę. Przed wybraniem doradcy dobrze jest sprawdzić opinie na temat danej firmy np. wśród znajomych, czy też w Internecie. Zanim zdecydujesz się na doradcę finansowego, proszę pamiętać że wiąże się to z kosztami. Często zdarza się tak, że darmowi doradcy przedstawią nam ofertę banku, z którym mają umowę, że będą go polecać. Dlatego przy wyborze doradcy warto mimo wszystko zainwestować, by nie dać się oszukać.

Zwróć na to uwagę

Przy wyborze kredytu hipotecznego warto zwrócić szczególną uwagę na wysokość raty oraz na wysokość oprocentowania kredytu. Kredyt powinien być jak najniżej oprocentowany, nawet jeśli będzie trzeba zapłacić wyższą sumę za uzyskanie kredytu, gdyż koszt ten będzie rozłożony na cały okres spłaty kredytu. Porównaj również prowizje i marże, a także ubezpieczenia.

Nierzadko zdarza się, że banki wymagają kolejnych ubezpieczeń, których koszt może znacznie powiększyć koszt całego kredytu. Warto również skorzystać z ofert proponowanych przez banki. Zdarza się, że banki w zamian za otwarcie konta oszczędnościowego, kupno ubezpieczenia, czy też aktywne korzystanie z kart płatniczych, są w stanie znacząco zmniejszyć marżę kredytu.

Czas na kredyt

Zapoznałeś się już z podstawowymi pojęciami oraz ofertami banków? Wybierz 2-3 najbardziej cię interesujące, a następnie porównaj je wg kilku istotnych dla ciebie kryteriów zaczynając od najważniejszego. Pamiętaj, aby nie dać się wpuścić w maliny korzystając z „super promocji”. Banki tylko czekają na klientów, dzięki którym będą mogły zarobić krocie. Jeśli już wybrałeś i jesteś pewien, że wciąż chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny – nic prostszego. Udaj się do wybranego banku i spełnij swoje marzenia.

Czytaj też:

Be Sociable, Share!