Porównanie kredytów obrotowych – maj 2012

Kredyt obrotowy to kredyt przyznawany na bieżącą działalność firmy, zapewniający jej płynność finansową. Obiektywne porównanie kredytów obrotowych nie jest proste, ponieważ wiele warunków zależy od indywidualnych negocjacji z bankiem. Do tego debet na koncie firmowych można by zaliczyć jako rodzaj kredytu obrotowego.ranking kredytow obrotowych

W zależności od oferty kredyt obrotowy możemy spłacać co miesiąc, kwartał lub tylko odsetki, a całość na koniec umowy. Dlatego należy poważnie zastanowić się nad najkorzystniejszym rozwiązaniem akurat dla naszej firmy.

Negocjacjom podlega głównie marża. Do opłat dochodzą także rozmaite prowizje i nienegocjowalna stawka bazowa, a także dodatkowe usługi banku, jeśli na takowe się zdecydujemy. Kolejnym parametrem branym pod uwagę jest minimalna wymagana długość prowadzenia firmy (tutaj oferty wahają się od początku prowadzenia działalności do kilku lat).

Teraz porównajmy kredyty obrotowe dla zupełnie różnych rodzajów firm.

Najpierw coś dla rolników rozpoczynających działalność gospodarczą Bank BPS proponuje nam „Kredyt na Dobry Początek”. Wystarczy że działamy miesiąc i do dyspozycji otrzymamy do 50 tys. zł z marżą 4% + WIBOR i 2% prowizją. Kredyt taki zaciąga się względnie szybko a na jego spłatę mamy 12 miesięcy (z możliwością odnowienia).

Z innej beczki mamy „Linię debetową” Deutsche Banku gdzie zarówno marża jak i prowizja są negocjowane indywidualnie, a minimalny okres prowadzenia firmy to 24 miesiące. W zamian za to, kwota kredytu może wynieść do 200 tys. zł, a co miesiąc musimy spłacić jedynie odsetki – całość zapłacimy na koniec okresu kredytowania.

Na koniec coś pośredniego:  „Kredyt na finansowanie faktur” w Alior Banku. Marża jest do negocjacji, za to prowizja ustalona na 2%. Firmę musimy prowadzić minimum rok. Spośród innych ofert, tą odróżnia możliwość zaciągnięcia kredytu w walutach obcych (euro, dolar, funt, frank). Dzięki temu kredytowi będziemy mogli wypłacić do 90% kwoty brutto faktury. Na czas spłaty mamy rok, po czym kredyt możemy odnowić. Jak widać oferty są tak różnorodne jak różnorodne są firmy, dlatego każda decyzja powinna być poprzedzona cierpliwym porównaniem kredytów obrotowych.

 Czytaj też:

Banki – kredyt obrotowy: