Kiedy firma może starać się o kredyt bankowy?

Posiadasz własną działalność gospodarczą i chcesz wziąć kredyt? Nie wiesz kiedy firma może starać się o kredyt w banku? Sprawdź jakie są warunki zaciągnięcia kredytu dla firm.

kredyt dla firmBanki stwarzają coraz więcej trudności swoim klientom przy udzielaniu kredytów. Zamiast ułatwiać rozwój, utrudniają go. Zazwyczaj kredyty udzielane są firmom, które mają już na swoim koncie inne kredyty lub pożyczki. Tacy klienci to niekończące się koło, a co za tym idzie niekończące się zyski. Gorzej mają ci, którzy nie tak dawno założyli własną działalność gospodarczą i chcą ubiegać się o kredyt na firmę. Banki zamykają firmom drzwi przed nosem, jeśli nie spełnią wymaganych warunków i nie będą posiadały minimalnego stażu prowadzenia działalności. Jakie to warunki i kiedy firma może starać się o kredyt?

Limit stażu pracy

Większość banków stara się zabezpieczyć przy udzielaniu kredytów długością stażu działalności firmy. Minimalny okres działania firmy wynosi 6 miesięcy. Wiele banków jednak oczekuje przynajmniej rocznego okresu prowadzenia działalności, a niektóre nawet 24-miesięcznego.

Dla świeżo upieczonych właścicieli firm jest to ogromne utrudnienie, gdyż często na rozwój firmy w początkowym okresie potrzebują większej ilości środków. Banki przyjęły taką taktykę głównie dlatego, że statystycznie najgorzej spłacają kredyty właśnie właściciele nowych działalności gospodarczych.

Stabilność finansowa

Klient musi udowodnić bankowi swoją stabilność finansową. Banki wymagają historii prowadzenia działalności gospodarczej w okresie od 6-24 miesięcy (w zależności od banku). Zazwyczaj zdolność kredytowa obliczana jest na podstawie zeznań podatkowych właściciela firmy. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że banki przywiązują szczególną wagę do rozbieżności pomiędzy dochodami firmy w poszczególnych miesiącach. Weryfikuje się to w celu sprawdzenia, czy dochody są stabilne, czy raczej sezonowe. Dzięki temu bank uzyska wiarygodność potencjalnego klienta.

Rozwiązanie

Czasem zdarza się tak, że potencjalny kredytobiorca nie ma możliwości przedstawienia dokumentacji, która pozwoli mu wziąć kredyt na jednoosobową firmę. W takim wypadku można ubiegać się o pożyczkę dla firmy, a nie dla osoby. Na rynku obecnie znajduje się mnóstwo ofert dla małych i średnich przedsiębiorstw. Przy takim rozwiązaniu jedyne, co firma ubiegająca się o kredyt musi przedstawić, to obroty firmy.

Jeśli właściciel nie chce deklarować celu kredytu, może zdecydować się na kredyt w rachunku bieżącym lub kredyt obrotowy. Kredyt w rachunku bieżącym zawiera pewną pulę dostępnych środków. Spłaca się go poprzez wpływy na konto w danym miesiącu – każda wpływająca kwota zmniejsza zadłużenie. Zazwyczaj udziela się go na okres do 12 miesięcy z możliwością przedłużenia. Kredyt obrotowy jest bardzo podobny. Różni się tym, że spłaca się go ratalnie.

Czytaj też: