Rozwój leasingu konsumenckiego

Jeszcze nie tak dawno leasing konsumencki nie był zbyt popularną formą nabywania przedmiotów, np. samochodu. Potencjalnym nabywcom łatwiej było zaciągnąć kredyt bankowy. Jednak teraz, gdy banki sprawiają coraz większe trudności przy udzielaniu kredytu, konsumenci decydują się leasing konsumencki. Czy trudności stworzone przez banki dadzą leasingowi konsumenckiego szanse na rozwój?

leasing konsumencki

Nie wiesz czym jest leasing konsumencki? To nowoczesna forma finansowania przeznaczona dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Leasingobiorca nie rozlicza leasingu podatkowo. Ta forma leasingu nie jest jeszcze zbyt popularna w Polsce, gdyż na chwilę obecną stanowi zaledwie 2% rynku leasingowego. Jego głównym przedmiotem jest rynek motoryzacyjny, ze szczególnym uwzględnieniem samochodów ciężarowych, maszyn czy urządzeń. To one mogą stać się motorem napędowym rozwoju leasingu konsumenckiego.

Szansa na rozwój

Leasing konsumencki ma ogromną szansę na rozwój w Polsce przede wszystkim ze względu na jego procedury. O wiele łatwiej jest wziąć dany przedmiot w leasing, niż na kredyt. Badanie zdolności kredytowej polega na wewnętrznej procedurze firmy leasingowej i jest znacznie prostsze, niż procedury stosowane przez banki.

Kolejną szansą są zaostrzające się procedury kredytowe. Banki nie mają zbyt dużego zaufania do małych i średnich przedsiębiorstw. Traktują ich często jako klientów wysokiego ryzyka. Przesłanką do tego mogą być wciąż rosnące marże kredytów.

Dzięki leasingowi łatwiej jest nabyć samochód, niż poprzez kredyt. Firmy leasingowe współpracują z producentami samochodów, więc nierzadko udaje się im wynegocjować o wiele lepsze warunki, wliczając w to specjalne opcje serwisowe i warunki ubezpieczeniowe. Klient po otrzymaniu samochodu nie musi załatwiać wszelkich formalności związanych z jego nabyciem, gdyż samochód trafia do niego zarejestrowany i ubezpieczony. Dzięki temu oszczędzamy zarówno czas, jak i pieniądze.

Inwestycje motorem napędowym

W związku z Euro 2012 i ogólnym rozwojem Polski w ostatnim czasie, zwiększa się ilość inwestycji, a co za tym idzie – potrzebne są właśnie samochody ciężarowe, maszyny, a także wszelkie urządzenia. Wielu potencjalnych klientów zostanie odrzuconych w procesie analizy kredytowej przez banki, więc istnieje duża możliwość, że sięgną po leasing, jako lepszą alternatywę.

Czytaj też:

Be Sociable, Share!
Tags: