Wakacje kredytowe – odpocznij od kredytu!

Kredyt hipoteczny to poważne przedsięwzięcie w życiu każdego Kowalskiego. Jego zaciągnięcie wiąże się z wieloletnim obciążeniem finansowym w formie miesięcznych rat zaczynających się od 1000zł wzwyż. Czasem jednak niektórym powinie się noga i mają chwilowy zastój finansowy, który uniemożliwia spłatę kredytu. Co wtedy? Zrób sobie wakacje kredytowe!

wakacje kredytoweKażdy może potrzebować chwili wytchnienia od kredytu hipotecznego. Zarówno jako rekompensaty formy psychicznej, jak i w celu podreperowania budżetu domowego.  W takim wypadku najprostszym rozwiązaniem jest wycieczka do banku w celu załatwienia wszelkich formalności. Wakacje kredytowe są kołem ratunkowym dla kredytobiorców.

Mechanizm wakacji kredytowych

Na prośbę klienta bank zawiesza spłatę rat kredytu nawet na kilka miesięcy. Kredytobiorca może dzięki temu odetchnąć, przeznaczyć dodatkowe pieniądze na wybrany cel lub zwyczajnie podreperować swój budżet domowy.

Zawieszenie spłaty rat może polegać na zawieszenie całej raty lub jednej z jej części – kapitałowej lub odsetkowej. Wybierając pierwszą opcję – klient przez kilka miesięcy nie płaci zupełni nic. Jeśli jednak zdecyduje się na odroczenie części kapitałowej, będzie jedynie spłacać miesięczne odsetki od kredytu lub sam kapitał.

Długość wakacji kredytowych

Wakacje kredytowe zazwyczaj mogą trwać od 1 do 6 miesięcy. Tylko niektóre banki zgodzą się na dłuższy okres wolności od kredytu. Zanim jednak zdecydujesz się na wakacje kredytowe, dwa razy się zastanów. Część banków oferuje możliwość wakacji kredytowych tylko jeden raz podczas całego okresu kredytowania.

Co potem?

Gdy twoja wakacje od kredytu dobiegną końca, bank stosuje dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest wydłużenie okresu kredytowania bez zmiany wysokości raty. Drugi z nich natomiast polega na podwyższeniu wysokości raty bez zmiany pierwotnej długości kredytu. Niektóre banki pozostawiają wybór kredytobiorcy, jednak większość sama decyduje co dalej. Wydłużenie okresu spłaty będzie możliwe wtedy, kiedy wybrany okres kredytowania nie jest najdłuższym możliwym okresem spłaty kredytu.

Jak to załatwić?

Aby załatwić wakacje kredytowe należy udać się do banku w celu wypełnienia stosownego wniosku. Banki nie pytają raczej o przyczynę wniosku, tylko po prostu go udzielają. Zazwyczaj na odpowiedź musimy czekać do 2 tygodni od daty złożenia wniosku. Niektóre banki oferują możliwość złożenia takiego wniosku on-line, dzięki czemu wszelkie formalności możesz załatwić  leząc wygodnie na kanapie z kubkiem gorącej kawy w ręku.

Jeśli możesz – odpoczywaj!

Teraz już znasz korzyści i wiesz jakie to proste. Jeśli jesteś pewien, że możesz pozwolić sobie na wakacje od kredytu – skorzystaj. Pamiętaj jednak, że aneks do umowy może wiązać się z dodatkowym kosztem rzędu kilkuset złotych.

Czytaj też: