Jak zmniejszyć już spłacany kredyt hipoteczny?

Potrzebowałeś kredytu, zaciągnąłeś go, a teraz nie jesteś w stanie go spłacać? Miesięczne raty są dla ciebie zbyt wysokie? Przedstawiamy kilka sposobów obniżenia wysokości rat kredytu.

zmniejszenie rat kredytu

Czasem dzieje się tak, że osoba z wysokim kredytem nie jest w stanie go spłacać w wyniku losowego wypadku, czy też z różnych innych powodów. Najważniejsze to nie chować głowy w piasek, tylko jak najszybciej udać się do banku, aby wyjaśnić sytuację i poprosić o pomoc. Jeśli nie będziesz czekać w nieskończoność, unikać telefonów z banku, czy ponagleń zapłaty – bank z pewnością pomoże ci rozwiązać problem. W końcu klient, który nie spłaca kredytu przynosi bankowi duże straty. Przedstawimy 3 najlepsze sposoby na uporanie się z wysokością rat kredytu.

Wydłużenie okresu spłat

Najprostszym sposobem jest wydłużenie okresu spłat kredytu. O ile nie zaciągnąłeś kredytu na maksymalny okres spłat, po wypełnieniu odpowiedniego wniosku bank powinien rozłożyć kredyt na dłuższy okres czasu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że wydłużenie okresu spłat wiąże się z dłuższą płatnością odsetek.

Wakacje kredytowe

Innym rozwiązaniem są tzw. wakacje kredytowe. Jeśli potrzebujesz kilku miesięcy wytchnienia, aby podreperować swój budżet, bank zamrozi konieczność spłaty na kilka miesięcy. Przy takim rozwiązaniu można także spłacać same odsetki bez raty kredytu. Trzeba jednak pamiętać, że po zakończeniu urlopu od kredytu należy solidnie zabrać się za spłatę kredytu. Minusem takiego rozwiązania jest sporządzenie aneksu do umowy, który może sporo kosztować.

Zmiana systemu rat

Są dwa rodzaje rat kredytu: stałe i malejące.  Raty stałe gwarantują taką samą wysokość raty przez cały okres spłaty. Jednocześnie przy wyborze tej opcji, nasz dług wzrasta. Raty malejące polegają na spłacie wyższej sumy na początku okresu kredytowania, która maleje wraz z upływem czasu. Wiąże się ona z niższym całkowitym kosztem kredytu.

Jeśli wybrałeś raty malejące i wysokość początkowych rat jest dla ciebie nie do przejścia, warto zmienić system rat na stały. Dzięki temu będziesz płacił niższą miesięczną kwotę, niż do tej pory, ale jednocześnie cały koszt kredytu wzrośnie. Sama zmiana typu rat może kosztować cię kilkaset złotych.

Wybierz najlepszą opcję

Teraz już znasz najlepsze możliwości uporania się z wysokością kredytu. Przeanalizuj jeszcze raz każdą z nich i zastanów się, która będzie ci się najbardziej opłacać. Następnie udaj się jak najszybciej do banku w celu załatwienia wszelkich formalności, aby nie przybyło Ci, w tym momencie niepotrzebnych problemów.

Czytaj też:

Be Sociable, Share!