Polisolokata

Czas lokat antybelkowych zakończył się bezpowrotnie. Nie unikniemy już podatku od zysków kapitałowych. Na rynku prócz kont oszczędnościowych i lokat mamy jeszcze jeden produkt – polisolokaty. Czym są i na czym polegają?

polisolokaty

Jeszcze do niedawna dużą popularnością cieszyły się lokaty antybelkowe. Jednak w związku z nową ustawą wprowadzoną przez Ministerstwo Finansów z dniem 1 kwietnia 2012r. –  lokaty antybelkowe przestały istnieć. Co za tym idzie? Zniknęła możliwość ominięcia podatku od zysków kapitałowych. Alternatywą dla lokat bez podatku Belki stały się polisolokaty.

Istota polisolokaty

Polisolokata łączy cechy dwóch produktów bankowych: lokaty oraz polisy na życie. W ujęciu prawnym jest ona jednak polisą na życie i dożycie. Klient zakładając polisolokatę zawiera umowę nie tylko z bankiem, ale i z ubezpieczycielem. Gdy okres polisolokaty zakończy się, ubezpieczyciel przelewa oszczędności wraz z odsetkami na konto klienta.

Polisolokaty w porównaniu z typowymi lokatami bankowymi okazują się bardziej wartościową formą oszczędzania. Często polisolokaty charakteryzują się większym zyskiem, niż moglibyśmy uzyskać na zwykłej lokacie.

Bezpieczne – czy aby na pewno?

W porównaniu polisolokaty z lokatą bankową pod względem zysków – wygrywa polisolokata. Nieco inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o bezpieczeństwo środków. Polisolokata jest gwarantowana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który w trudnej sytuacji świadczy do 50% kwoty ubezpieczenia, jednak nie więcej niż 30 000 Euro. Oznacza to, że przy niebezpiecznej sytuacji na rynku możemy stracić nawet połowę swoich oszczędności, a w przypadku kwot depozytu powyżej 60 000 Euro – nawet jeszcze więcej.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że polisolokata  prócz funkcji tradycyjnej lokaty jest również ubezpieczeniem. Dlatego też w razie ewentualnej śmierci jej właściciela, suma depozytu przekazana jest jego spadkobiercom.

Dobra opcja

Jeśli zależy ci przede wszystkim na zyskach – postaw na polisolokatę! Oferuje ona porównywalnie wyższe zyski, niż tradycyjna lokata bankowa. W ostatnim czasie stała się jeszcze bardziej atrakcyjna w związku ze zniknięciem możliwości uniknięcia podatku Belki. Interesuje cię pewny zysk? Otwórz polisolokatę!

Czytaj też:

Be Sociable, Share!