Różnice między bankiem a parabankiem

Większość Polaków nie widzi różnic między bankiem a parabankiem. A jak jest z tobą? Badanie przeprowadzone przez Pentor dowodzi, że dla Polaka parabank oznacza to samo, co bank.

bank a parabankKNF stara się przestrzegać Polaków przed parabankami. Jak widać z marnym skutkiem, bo Polacy nadal nie widzą różnic między bankiem a para bankiem. Parabanki to instytucje działające na rynku bez nadzoru, więc korzystanie z ich usług jest dosyć niebezpieczne. Pomimo działań podejmowanych przez KNF, wiedza Polaków na ten temat nadal jest znikoma.

Podstawowe różnice

Parabanki w przeciwieństwie do banków nie mają licencji na przyjmowanie depozytów. Wszystkie produkty w banku są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Oddając w depozyt środki do 100 000 euro mamy pewność, że są chronione. W przypadku upadku banku BFG gwarantuje nam zwrot pieniędzy. Inaczej jest w przypadku para banków. Lokując w nich pieniądze nigdy nie mamy pewności, czy je odzyskamy. Nie raz, nie dwa głośno było o przypadkach zniknięcia z powierzchni ziemi jakiegoś parabanku. Konsekwencje dla klientów są takie, że możemy zapomnieć o ulokowanych w nich pieniądzach. Parabanki zyskują popularność wśród Polaków głównie dzięki atrakcyjnym ofertom w formie w wysokiego oprocentowania. Nie dajmy się jednak na to nabrać.

Polacy przepytani przez Pentor o zaufanie do instytucji, której powierzyli swoje fundusze w znacznej większość odpowiadali: „Nie mam żadnych podstaw, aby wątpić w pewność środków powierzonych tej instytucji”. 9 na 10 Polaków odpowiedziało właśnie w ten sposób bez względu na to, gdzie ulokowali oszczędności. Oznacza to, że większość z nas nie interesuje się wiarygodnością wybranej instytucji. Z drugiej strony, być może wiemy z jaką instytucją mamy do czynienia, ale do tej pory nie straciła wiarygodności, więc nie chce nam się jej zmieniać. Albo po prostu staramy się zredukować dysonans.

Lokuj środki w sprawdzonej instytucji

Parabanki to instytucje pozostawiające wiele do życzenia. Jeśli chcesz być pewien, że twoje oszczędności nie rozpłyną się w powietrzu, ulokuj je w banku. Przynajmniej będziesz mieć pewność, że w przypadku upadku banku odzyskasz swój depozyt.

Czytaj też:

Be Sociable, Share!
Tags: ,