Gdzie można płacić kartą płatniczą?

W dzisiejszych czasach karta płatnicza jest nieodzownym elementem naszego portfela. Wydaje się być niepozornym kawałkiem plastiku zajmującym niewiele miejsca w portfelu, a jednak jej zawartość może być czasem niespodziewana. Mimo to jednak nie wszystkie instytucje posiadają możliwość płatności kartą. Gdzie w takim razie można skorzystać z dobrodziejstw karty płatniczej?

karty platniczeBadania w dziedzinie psychologii ekonomicznej dowodzą, że wystarczy zobaczyć logo karty płatniczej, aby chętniej wydawać pieniądze. Płacąc kartą wydajemy więcej pieniędzy, łatwiej jest wydać większą sumę, gdy jest nienamacalna (nie mamy jej przy sobie). Dlatego też coraz więcej instytucji, sklepów, czy restauracji oferuje możliwość płatności kartą. Dla niektórych z nas jest to forma ostatniego ratunku, gdy skończy nam się gotówka, a dla tej drugiej strony – wyższy zysk.

Sposób płatności

Karta płatnicza jest wyjątkowo poręcznym wynalazkiem. Zajmuje niewiele miejsca i za jej pomocą możemy dokonać transakcji właściwie wszędzie. Płatności możemy dokonać na dwa sposoby: za pomocą terminali oraz za pomocą karty zbliżeniowej.

W przypadku pierwszego sposobu – podajemy kartę płatniczą sprzedawcy, ten następnie wkłada kartę do terminala, wpisuje odpowiednią sumę i prosi nas o wpisanie swojego PIN-u lub o podpis. Następnie terminal drukuje dwa potwierdzenia transakcji – jeden dla sprzedawcy i jeden dla klienta. Po dokonaniu transakcji sprzedawca oddaje kartę wraz z potwierdzeniem jej właścicielowi.

Drugi sposób jest o wiele prostszy i stosunkowo nowy. Za pomocą karty zbliżeniowej można jednak dokonywać płatności do określonej kwoty, zwykle jest to 50 zł. Polega on na przyłożeniu karty do specjalnego czytnika, który skanuje kartę i płatność zostaje automatycznie dokonana bez zbędnych czynności. Jest to świetne rozwiązanie, jednak ma podstawową wadę – jest karta zostanie skradziona, złodziej może bez problemu robić za jej pomocą zakupy.

Gdzie można z niej skorzystać?

Dzisiaj terminale płatnicze są dostępne w większości sklepów, restauracji, czy wszelkich instytucji. Jest to duże ułatwienie dla klientów i przede wszystkim większy zysk dla sprzedawców. Często zdarza się tak, że klientowi zabraknie gotówki, a dzięki karcie wciąż może zrobić zakupy czy zamówić obiad, jeśli mówimy o restauracji. Dzięki temu sprzedawcy nie tracą klientów, więcej zarabiają (dzięki efektowi logo), a klienci są zadowoleni.

Więcej o karcie płatniczej i kredytowej:

Be Sociable, Share!