Bezpieczeństwo kart Paypass

karta płatniczaSposobów płatności jest bardzo wiele. Niektórzy wolą wykorzystać gotówkę – to, co posiadasz w portfelu, jest pewne. Ale jak wygląda bezpieczeństwo kart Paypass?

Płatności kartą są w Polsce dostępne od dawna. Wszelkie modyfikacje technologiczne, które przychodzą do nas za zachodu są aktualizowane na bieżąco, dlatego możemy również płacić kartą paypass. Na czym to polega?

Dawne płatności

Dawniej, aby zapłacić w sklepie kartą płatniczą niezbędne było oddanie karty sprzedawcy oraz wprowadzenie odpowiedniego kodu autoryzacyjnego, który potwierdzał tożsamość posiadacza karty. Wydłużało to czas dokonywania transakcji i jednocześnie stwarzało dodatkowe możliwości niezabezpieczenia karty – wychodziła on bowiem z rąk właściciela. Dziś sposób ten jest wciąż najpopularniejszy, ale do głosu zaczyna dochodzić  nowocześniejszy.

Technologia Paypass

Technologia Paypass umożliwia płacenie kartą w sposób bezdotykowy. Zbliżenie jej do odpowiedniego urządzenia w trakcie płatności powoduje, że specjalny system rozpoznaje dane zapisane na niej i automatycznie autoryzuje płatność. Cały proces trwa kilka sekund, a użytkownik nie traci karty z oczu.

Bezpieczeństwo kart Paypass jest przez niektórych podważane ze względu na sposób płatności bez autoryzacji. Warto jednak zaznaczyć, że takie właśnie bezpieczeństwo karty paypass nie jest w żadne sposób zachwiane w przypadku kradzieży. Na konto płatnicze podpięte pod kartę można założyć limity płatności. Jeśli karta zostanie skradziona jednorazowa transakcja przeprowadzona przy jej użyciu nie może wtedy przekroczyć danej kwoty – np. 50 zł.

Jak zadbać o swoją kartę?

Warto zwrócić również wagę na to, w jak sposób korzystamy z naszej płatniczej karty. Należy pamiętać, że jej przechowywanie w odpowiedni sposób oraz umiejętne wykorzystywanie może pomóc w ustrzeżeniu się przed niebezpieczeństwami. Pożyczanie kart oczywiście nie może być możliwe – nawet, jeśli limit jest z góry ustalony. W przypadku zauważenia braku karty, niezbędne jest zgłoszenie tego do banku i zablokowanie dostępu do rachunku.

Czytaj też: