Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną

Największą i najważniejszą ofertą kredytową w banku jest kredyt hipoteczny. Większość z nas uważa, że kredyt hipoteczny służy do zakupu mieszkania lub domu. Jednak dzięki kredytowi hipotecznemu można także nabyć działkę budowlaną lub zbudować dom.

kredyt na dzialke budowlanaFaktem jest, że zaciągając kredyt hipoteczny można zakupić działkę bądź też zbudować dom, jednak nie można zrobić obu tych rzeczy jednocześnie. Aby skorzystać z kredytu na budowę domu, trzeba wcześniej uzyskać na to pozwolenie. Pozwolenia jednak nie otrzymamy, jeżeli nie będziemy właścicielami działki budowlanej.

Kredyt taki, jak inne

Kredyt na działkę budowlaną i kredyt na zakup domu właściwie niczym się między sobą nie różni. Rzeczą, która się zmienia w procedurze udzielania kredytu to rodzaj jego zabezpieczenia. W przypadku kupna domu zabezpieczeniem jest dom, natomiast w przypadku działki budowlanej zabezpieczeniem jest sama działka.

Opłaty kredytu hipotecznego

W przypadku opłat kredytu, oprócz prowizji czy oprocentowania, naliczane są także opłaty indywidualne – w zależności od banku, np. prowizja za wycenę nieruchomości. Część banków pobierają taką samą, stałą opłatę w zarówno w przypadku kredytu na mieszkanie czy dom jak i przy zaciąganiu kredytu na działkę budowlaną. Niektóre z kolei posiadają indywidualny cennik opłat dla różnych rodzajów nieruchomości.

W całkowity koszt kredytu mogą wliczać się również opłaty za ubezpieczenie pomostowe, bank może też podwyższyć wysokość marży do czasu uprawomocnienia się hipoteki. Inną, wymaganą w niektórych bankach rzeczą jest polisa na życie oraz ubezpieczenie z tytułu niskiego wkładu własnego lub jego braku.

Trudności uzyskania kredytu hipotecznego na działkę

Z powodu niestabilności cen działek, są one często uznawane za niezbyt dobre zabezpieczenie kredytu. Dlatego też, tego typu kredytu nie udziela każdy bank, często wymagany jest też wyższy wkład własny.

Więcej jest również formalności. Przede wszystkim potrzebna jest decyzja o warunkach zabudowy, czy wypis i wyrys z rejestru gruntów. Trzeba również dostarczyć odpis z księgi wieczystej, który ważny jest tylko 30 dni oraz potwierdzić prawa zbywcy do nieruchomości (najczęściej akt notarialny). Oprócz tego kredytodawca dokonuje wyceny nieruchomości.

Kroków do uzyskania kredytu jest całkiem sporo, jednak warto przez nie przejść, aby uzyskać działkę i rozpocząć budowę domu od fundamentów według własnego pomysłu.

Czytaj też:

Be Sociable, Share!