Kilka prawd o kredytach ratalnych

Dla większości gospodarstw domowych zakupy przedmiotów, zazwyczaj sprzętu elektronicznego, bywa jedynym rozwiązaniem. Oferty często mogą wydawać się bardzo korzystne, niemniej jednak kiedy podliczymy ostatecznym koszt kredytu ratalnego może okazać się on zupełnie nieopłacalny. Przed zakupem sprzętu na raty zawsze trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty oferty.

Kredyt ratalny, czyli sprzedaż ratalna

kredyt ratalnyDo najbardziej popularnych ofert kredytów ratalnych należą zero procentowe. Czy są możliwe aż tak korzystne oferty, w których sprzedające przedsiębiorstwo w sumie „dokłada się” do naszego zakupu? Zakupy ratalne oferują przede wszystkim duże sieci korporacyjne, przyciągając w ten sposób klientów i pobudzając popyt. Klient otrzymujący możliwość płatności odłożonej w czasie jest bardziej skłonny do zakupu drogiego sprzętu elektronicznego.

Czy istnieją kredyty ratalne „zero procent”?

Na polskim rynku czasami można spotkać prawdziwe oferty raz zero procent, nie jest to jednak zbyt częste zjawisko. Trzeba mieć sporo szczęścia aby otrzymać bez kosztowy kredyt ratalny. Sieci sklepów najczęściej oferują raty „zero procent” podczas kampanii promocyjnych, które zazwyczaj obejmują jedynie wybrane produkty. Zdarzają się sytuacje, w których klienci dopiero przy kasach dowiadują się, że wybrany przez nich produkt jest objęty standardową formą ratalna o wyższym oprocentowaniu.

Kredyty ratalne są także oferowane niektórym klientom posiadającym bankowe kart kredytowych. Nie są to jednak całkowicie darmowe kredyty, gdyż bank za każdą operację związaną z wpłacaną ratą, pobiera opłatę prowizyjną. Niemniej jednak to rozwiązanie jest korzystniejsze od standardowych rat oferowanych w sklepach. Dodatkowym atutem jest możliwość dowolnego kształtowania sposobu spłaty rat.

Pamiętajmy zawsze żeby dokładnie przeliczyć, jeszcze przed podpisaniem umowy, czy sumy rat kredytowych sumują się dokładnie do kwoty stanowiącej przedstawioną wartość towaru. Ustrzeże nas to przed poniesieniem niepotrzebnych kosztów. Należy dodatkowo dokładnie wypytać o wszelkie dodatkowe kosztu rak kredytowych. Zdarza się bowiem, że w trakcie spłacania zobowiązania są doliczane koszty związane np. z ubezpieczeniem.Sprzedawcy najczęściej aktywnie zachęcają do skorzystania z oferty dodatkowego ubezpieczenia, twierdzą że bank może nie zgodzić się na udzielenie kredytu, co oczywiście nie jest prawdą.

Karta kredytowa dodatkiem do kredytu ratalnego

Praktycznie wszystkie banki przy udzielaniu kredytu ratalnego oferują swoim klientom dodatkowe karty kredytowe. W taki sposób klient otrzymuje praktycznie dwa kredyty. Pamiętajmy, że aktywowanie karty kredytowej pociąga za sobą koszty związane z jej użytkowaniem. Jeżeli nie mamy zamiaru z niej korzystać w najbliższym czasie, nie należy jej aktywować. Zaleganie z opłatami za odnawianie karty kredytowe może spowodować popsucie sobie historii kredytowej.

Zakupy internetowe korzystniejsze od  kredytów ratalnych „zero procent”?

Przed zakupem danego towaru w ramach „kredytu ratalnego” warto poszukać go w sklepach internetowych. Zdarza się bowiem, że ten sam produkt jest znacznie tańszy w innych sklepach niż w tym oferującym raty 0%. Czasami bardziej opłacalne jest odłożenie większej gotówki i zakup w sklepie internetowym.

Czytaj więcej:

Be Sociable, Share!