Sprzedaż kredytów samochodowych w I kwartale 2012 roku

kredyt na samochód

Zakup samochodu wiąże się z dużym wydatkiem, dlatego najczęściej realizowaną formą zdobycia gotówki na wymarzony pojazd jest kredyt samochodowy.

Kredyty samochodowe oferowane są przez prawie każdy bank. W zależności od tego, jaka jest wiarygodność kredytobiorcy oraz jakie możliwości proponuje bank, możliwe jest skorzystanie z bardzo rentownego kredytu. Nie wszyscy mogą się jednak na to zdecydować. Jak wygląda sprzedaż kredytów w ostatnim czasie? Oczywiste jest przecież, że zmiany w gospodarce oraz na światowym rynku finansowym i motoryzacyjnym muszą mieć wpływ na to, w jakich ilościach brane są kredyty na samochód.

Zmiany wartości

Rynkiem wciąż targa kryzys w większym lub mniejszym stopniu, dlatego wahania sprzedaży takich kredytów są duże. Z jednej strony niektórzy boją się brać kredyty, innym razem po prostu ich nie otrzymują. Niezależne instytuty badan potwierdzają, że sprzedaż kredytów w ostatnim czasie wzrosła. Wzrost ten określa się na ponad 25 procentowy, co oznacza, że jedna czwarta niezdecydowanych wreszcie podjęła jakiś krok w stronę posiadania własnego pojazdu. Oczywiście mowa tu o samochodach nowych.

Nieco gorzej przedstawia się sprzedaż kredytu samochodowego na rynku samochodów używanych. Sprzedaż tego typu kredytów spadła o prawie 15 %, co pokazuje, że zdecydowanie zmieniła się tendencja preferowanych pojazdów w pierwszym kwartalne 2012 roku.

Powody

Nie świadczy to oczywiście o tym, że Polacy częściej kupują samochody nowe niż używane. Polacy zdecydowanie częściej decydują się brać kredyt na samochody używane, co wskazuje o ich większym zaufaniu do nowych pojazdów. Być może o wiele ciężej przejść nad dużą kwotą kredytu do porządku dziennego, jeśli ma on być wydany na samochód używany.

Zmianom w sprzedaży kredytu samochodowego pomogły również zmiany podatkowe oraz wprowadzenie na polskim rynku motoryzacyjnym szeregu wyprzedaży, które znalazły bardzo dużą liczbę odbiorców. Spadek cen wartości nowych samochodów miał zachęcić potencjalnych kredytobiorców do sprawdzenia ofert w bankach.

Czytaj też: